Öğretmen Diyarı

Osmanlı Türkçesine Edebiyatçılar Sahip Çıktı

OSMANLI TÜRKÇESİ TARTIŞMASI ALTINDA KALANLAR ATAMA BEKLEYEN TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI ÖĞRETMENLERİ

' Osmanlı Türkçesi 19. Milli Eğitim Şurası'nda gündeme geldi ancak bu dersin akıbeti nedense gereksiz tartışmaların ışığında kaldı. Dersin neden okutulması gerektiği ve kimlerce daha iyi okutulması gerektiği tartışılacakken mezar taşlarını mı okuyup okutacağız gibi saçma tartışmalara varan yaklaşımlar gelişti. Oysa kimse sormadı Osmanlı Türkçesi nedir ve neden önemlidir. Yanı sıra medya Osmanlıcayı tartışırken Türk dili ve edebiyatına ait bu derse tarih, din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenleri ortak olmaya başladı bir de ilginç gelebilir dilciyiz diyerek Almanca öğretmenleri bile okutmak için talepte bulundu. Osmanlı Türkçesi, daha zorunlu ders olamadan her bölüm benimdir diye sahipleniverdi.

 

     Osmanlı Türkçesi, bir dil dersi olmasına karşın kimse bunu önemsemedi. Din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenlerine yeni iş kapısı yaratmak adına ve tarih bölümünün önünü açmak adına Türk dili ve edebiyatı öğretmenlerinin okutması gereken ders üç bölüme de veriliverdi. Türlü tartışmalar arasında sayısı 30 bini aşan atama bekleyen Türk dili ve edebiyatı öğretmenleri ne yaptıysa sesini bu kargaşada duyuramadı. Bu ders bir dil dersiydi ve ne dinciler ne de tarihçiler tarafından verilebilirdi. Bu dersin birinci gayesi dil devriminden önce yetişmiş Osmanlı Türkçesi ile sanatını icra eden sanatkarları daha iyi tanımak ve o sanatkarları daha iyi anlayabilmek olmalıydı; çünkü liselerde okutulan Türk edebiyatı dersi havada kalıyordu. Öğrenci daha iyi anlasın diye sanatçının özenerek yazdıkları sadeleştiriliyor ve orijinalliklerini kaybediyordu. Ayrıca Osmanlı Türkçesi dersinin sadece alfabe öğretmekten öte bir diğer önemi de Arapça, Farsça ek, kök ve kaidelerin öğretimi ile öğrencilerin bir edebi metni okurken anlamını bulmaya çalıştığı sözcüğü daha kolay bulup zihninde anlamlandırabileceği de ortadaydı. Türk dili ve edebiyatı öğretmenleri Osmanlı Türkçesinin zorunlu ders olmasını istedi; çünkü bu dil dersinin sadece atalarının mezar taşlarını okumaktan öte daha önemli olduğunu biliyorlardı.

 

     Sayısı her geçen gün katlanarak artan atama bekleyen 32 bin Türk dili ve edebiyatı öğretmeni Osmanlı Türkçesi dersinin bir dil dersi olduğunun kabul edilmesini ve bu dersin sadece Türk dili ve edebiyatı öğretmenleri tarafından okutulmasını istiyor. Ocak ayında bu dersin tesiriyle ve eylülde verilen 1115 adaletsiz kontenjan sebebiyle 6 bin kontenjanın Türk dili ve edebiyatı öğretmenlerine verilmesini talep ediyorlar.  Lise branşlarına artık gereken önemin verilmesini istiyorlar ve lise branşları içinde en önemli dersin edebiyat olduğunu belirtiyorlar. Şubat ayında 40 bin öğretmen atamasının gerçekleşmesini bekliyorlar.''

 
egitimajansi.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim