Öğretmen Diyarı

OSMANLI TÜRKÇESİ ÖĞRETİM PROGRAMI BELİRLENDİ BU DERSE TÜRK DİLi ve EDEBİYATI BRANŞI KAYNAKLIK EDEBİLiR

 MEB Talim ve Terbiye Kurulu, sosyal bilimler liselerinde zorunlu olarak okutulan imam hatip liselerknde ise bu yıl zorunlu hale gelecek olan Osmanlı Türkçesi dersinin öğretim programını hazırlayarak yayımladı. Öğrencilere ders kapsamında, Osmanlı Türkçesinin genel özellikleri, metinlerinin okunması, Osmanlı Türkçesinin alfabesinin tanıtılması, Türkçe-Farsça-Arapça dillerinin ilişkileri öğretiliyor. Yaklaşık altı yüz yıllık bir sürece tanıklık eden, Türk edebiyatına binlerce eser kazandıran, milyonlarca arşiv belgesinin oluşturulduğu tarihi bi Öğrencilerin Atatürk'e ait Osmanlı Türkçesi alfabesiyle yazılmış özdeyişler ile kısa metinleri, günlük diyalogları , örneklerini de sınıfta okumaları öneriliyor.

Osmanlı Türkçesi ile kelime gruplarının yazılı olduğu yap bozun hazırlanarak, parçalarının ayrılarak en kısa zamanda birleştirilmeye çalışılması etkinliği de dersin işlenişi için örnek olarak veriliyor . Talim ve Terbiye Kurulunun Osmanlı Türkçesi dersi öğretim programının Türk dili ve edebiyatı öğretmenliği öğretim programıyla örtüştüğü görülüyor. Osmanlı Türkçesi dersinin imam hatip liselerinde zorunlu olmasıyla bu derse kaynaklık edecek branşın tek olması gerekiyor.

Önümüzdeki günlerde Talim ve Terbiye Kurulunun bu derse kaynaklık edecek branşı açıklamasını bekliyoruz. Osmanlı Türkçesi dersinin öğretim programına bakılacak olursa bu derse kaynaklık edecek branşın Türk dili ve edebiyatı öğretmenliği olacağı görülüyor.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol