Öğretmen Diyarı

Ortaokul Ve İmam Hatip Ortaokullarında Sınıfta Kalma Var Mı?

 Daha önce öğrencilerimizden ortaokulda sınıfta kalma var mı, ilkokulda sınıfta kalma var mı devamsızlıktan kalma var mı diye diye sorular geliyordu. Biz de şu ana kadar bu öğrencilere “kalma yok” diyorduk. Ancak şimdi çok küçük bir ihtimal olsa da var. Çünkü Milli Eğitim Bakanlığından okullara gönderilen bir yazı her şeyi değiştirdi. Yönetmelik Değişti. Artık öğrencilerin sürekli devamsızlığı çok fazla ve yazılıların hiçbirine girmemiş ise e okul tarafından sınıfta bırakılacak.

Okula minimum bir dönem boyu gitmeyen öğrenci sınıf tekrarı yapmak zorundadır. Ancak; yurt dışında olması, sağlık sorunu olması gibi sebeplerle okula gidemeyen öğrenciler için minimum bir dönem puan alanların başarıları okula devam etmekte olan öğrenciler gibi işleme tabi tutulur. İlkokulda başarısız öğrenci için sınıf tekrarı var mı?

   1. Devamsızlıktan dolayı sınıf tekrarı yaptırılır mı?  20 gün devamsızlık yapan bir öğrencinin sınıf geçmesi ya da sınıf tekrarına, ikinci dönemin son haftasında şube      

   öğretmenler kurulunda karar verilir. Oyların eşit olması halinde başkanın kullandığı oy yönünde çoğunluk sağlanmış    olur.  Alınan gerekçeli karar, EK-5(örneği yazını sonunda)  Ders Yılı Sonu Şube Öğretmenler Kurulu Öğrenci Kişisel  Değerlendirme Tutanağına yazılarak e-Okul sisteminin ilgili bölümüne işlenir. Tutanağın bir örneği ders yılı sonu şube  öğretmenler kurulu karar dosyasında saklanır. Ayrıca veli de bilgilendirilir.  Kurul kararıyla sınıf geçen öğrencilerin puanları değiştirilmez. Okul kayıtlarına, "Şube Öğretmenler Kurulu Kararıyla  Geçti" veya "Sınıf Tekrarına Karar Verildi" ibaresi yazılır. Bu durum öğrencinin karnesinde de belirtilir.  

2. Başarısızlıktan dolayı sınıf tekrarı yaptırılır mı? Bir üst sınıfı başarmada güçlüklerle karşılaşabilecek öğrencilerin sınıf geçmesi veya sınıf tekrarına, ikinci dönemin son haftasında şube öğretmenler kurulunda karar verilir. Oyların eşit olması halinde başkanın kullandığı oy yönünde çoğunluk sağlanmış olur. Alınan gerekçeli karar, EK-5(örneği yazını sonunda) Ders Yılı Sonu Şube Öğretmenler Kurulu Öğrenci Kişisel Değerlendirme Tutanağına yazılarak e-Okul sisteminin ilgili bölümüne işlenir. Tutanağın bir örneği ders yılı sonu şube öğretmenler kurulu karar dosyasında saklanır. Ayrıca veli de bilgilendirilir. Kurul kararıyla sınıf geçen öğrencilerin puanları değiştirilmez. Okul kayıtlarına, "Şube Öğretmenler Kurulu Kararıyla Geçti" veya "Sınıf Tekrarına Karar Verildi" ibaresi yazılır. Bu durum öğrencinin karnesinde de belirtilir.  

3. Kaynaştırma ve özel eğitim sınıf öğrencileri: Kaynaştırma ve özel eğitim sınıflarında eğitimlerine devam eden öğrencilere başarısızlıklarından dolayı sınıf tekrarı yaptırılmaz.  

Sonuç; Ortaokul ve imam hatip ortaokullarında, 20 gün devamsızlık durumu ve bir üst sınıfta güçlük yaşayabileceği düşünülen öğrencilerin durumu şube öğretmenler kurulunda değerlendirilir, kararı verilir.

Diğer resmi işlemler yapılır. Kaynaştırma ve özel eğitim sınıflarında eğitimlerine devam eden öğrencilere başarısızlıklarından dolayı sınıf tekrarı yaptırılmaz. Bu eğitim kademesi, öğretim programlarında öngörülen derslerin ve sosyal etkinlik çalışmalarının ortak katkısıyla ilgi ve yeteneği ölçüsünde yetiştirilecekleri bir dönem olarak değerlendirilir.Öğrenci kendi yaş grubu içinde yetiştirilir ve bir bütün olarak değerlendirilir.

 

kamuajans.com


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim