Öğretmen Diyarı

Ortaokul Öğrencilerine \'Haklıysanız İnsan Öldürebilirsiniz\' algısı

Öğrencilere kitap okuma alışkanlığı kazandırmak için yapılan kitap okuma kampanyasında dağıtılan bir kitap tepkilere neden oldu.


Kitabın içerisindeki " İslam dininde önemli görülen bazı yasakları söyleyiniz" ifadesi altındaki "Haksız yere insan öldürmek" maddesi eğitimciler tarafından tepkiyle karşılandı. Olayla ilgili yorum yapan öğretmenler hem kitabın talim terbiye kurulu onayı almadığını hem de 10 yaşındaki bir çocuk 'haksız yere insan öldüremezsin' ifadesini görünce 'demek ki haklıysam insan öldürebilirim' sonucuna varacaktır diyerek bu kitabın ortaokul seviyesindeki öğrencilere dağıtılmasının yanlış olduğunu savundular.


Sorulu Cevaplı Temel Dini Bilgiler Kitabı


Gaziosmapaşa Belediyesi, Gaziosmapaşa Müftülüğü ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte kitap okuma kampanyası başlattı. Kampanya kapsamında Müftülüğün Prof. Dr. Mustafa Çağrıcı’ya hazırlattığı ‘Sorulu Cevaplı Temel Dini Bilgiler’  kitabını belediye ilçedeki okullara kültür armağanı olarak dağıttı.


Dereceye Girenlere Ödül Verilecek


Kitabın 55. Sayfasında yer alan 26. maddede “İslam dininde önemli görülen bazı yasakları söyleyiniz” ifadesinin altında 7 yasağa yer verildi. 3. sırada yasaklanan, “Haksız yere insan öldürmek” ilkesi yer almakta.  Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta okulları gezerek kitaptan bütün öğrencilerin sınava tabii tutulacağını, dereceye girenlere çeşitli ödüller verileceğini belirtti.


IŞİD Kendini Haklı Görerek İnsan Öldürüyor


Eğitim Sen İstanbul 4 No’lu Şube Sekreteri Özcan Günay, “Kitabı incelediğimizde 55. sayfada  ‘haksız yere insan öldürmenin yasak’ olduğu belirtiliyor. Bu ifade haklı yere insan öldürmenin sıkıntı olmadığı izlenimini veriyor. Bu öğretiye göre çocuklar gelecekte olumsuz bir durumla karşılaştıklarında kendilerini haklı görmeleri üzerine çözümü öldürmekte bulabilirler.  Daha kötüsü bugün IŞİD terör örgütü benzer bir şekilde Cihad adına kendini haklı görerek binlerce insanın kafasını kesti ve kesmeye devam ediyor. Bu çocukları IŞİD zihniyetine teslim etmemek için bu tür girişimlerin karşısında olacağız” ifadelerini kullandı.


Kaynak: Birgun.net - Serbay Mansuroğlu

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim