Öğretmen Diyarı

Ortaöğretim kurumları kontenjan giriş takvimi

Milli eğitim Bakanlığı, 'Ortaöğretim Kurumları Kontenjan Giriş Takvimi'ni belirledi.

T.C.

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI

Özel Öğretim Kurumlan Genel Müdürlüğü


Sayı : 95178074/405.01/4876189 

Konu: Ortaöğretim Kurumlan Kontenjan Giriş Takvimi


11.05.2015


VALİLİĞİNE


(II Milli Eğitim Müdürlüğü)


İlgi: a) Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumlan Yönetmeliği


b) Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumlan Genel Müdürlüğü'nün 07/05/2015 tarihli ve 84037561/200/4778467 sayılı yazısı.


Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Uygulaması kapsamında gerçekleştirilen "Ortak Sınavlar" sonucunda yapılacak değerlendirmenin ardından, yerleştirmeye esas puanların açıklanması ile tercih ve yerleştirme süreci başlayacaktır. Bu süreçte, Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Uygulamasının tüm okullar için merkezi yerleştirmeyi esas kılması nedeniyle mevcut okul ve dersliklerin kapasitelerinin en üst seviyede öğrenci yerleştirilecek şekilde planlanması gerekmektedir.


Bu sebeple ilgi (a) Yönetmeliğin kontenjan belirleme ile ilgili hükümleri ve ilgi (b) yazı doğrultusunda e-Okul Sistemi üzerinde;


1) 11-15 Mayıs 2015 tarihleri arasında okul müdürlüklerince okullarına ait kontenjan bilgilerinin girişleri,


2) 18-20 Mayıs tarihleri arasında kontenjan bilgilerinin ilçe milli eğitim müdürlükleri tarafından kontrol ve onaylan,


3) 21-25 Mayıs 2015 tarihleri arasında kontenjan bilgilerinin il milli eğitim müdürlükleri tarafından kontrol ve onayları,


4) 26-28 Mayıs 2015 tarihleri arasında kontenjan bilgilerinin Bakanlık birimleri tarafından kontrol ve onaylan yapılacaktır.


Bu bağlamda, ortaöğretimin zorunlu eğitim kapsamında olduğu dikkate almarak; 2015-2016 öğretim yılında ortaöğretim kurumlarmm hazırlık ve 9'uncu smıf öğrenci kontenjanlarının belirlenmesinde;


Yukarıdaki takvim ve açıklamalar doğrultusunda ilgili Özel okullardan %100 burslu okutacakları öğrencilerin yerleştirilmesi, Bakanlıkça puan üstünlüğü esasına göre %5'lik dilimden seçilerek yapılacaktır. Yerel şartlan dolayısıyla Türkiye genelindeki ilk %5'lİk dilimden burslu öğrenci almayan özel okullar tam bursluluğa karşılık gelen boş kontenjanlarını il genelindeki ilk %5'lik dilimden karşılayabileceklerdir. Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş sınavı sonucuna göre ilk %5'lik dilimden burslu öğrenci almak isteyen özel okulların sistem üzerinden kontenjan girişi yapmaları gerekr , mektedir.


Bu konuda özel okulların bilgilendirilmesi ve herhangi bir aksamaya meydan venneden çalışmaların süresi içinde tamamlanmasının sağlanması hususunda bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.


Omer Faruk YELKENCİ Bakan a.

Genel Müdür V.

Memurlar.Net
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim