Öğretmen Diyarı

Ortak Sınavlarda Din Kültürü Mağduriyeti

Milli Eğitim Bakanlığı’nın 8’inci sınıflara 28-29 Kasım’da uygulayacağı Merkezi Ortak Sınavlara bir hafta kala öğrenciler din kültürü paniği içinde.

Din kültürü dersi soruları kolay olursa, bu dersten muaf olan azınlık okulu öğrencilerinin muaf olacağı savunuluyor. Fakat, sorular zor olursa da din kültürü sınavına giren öğrencilerin puanları düşeceği için mağdur olacağı iddia ediliyor. Bazı azınlık okulu velileri, çocukları mağdur olacağı gerekçesiyle dava açmaya hazırlanıyor. Konuyla ilgili görüşler şöyle:

YABANCI DİL KATSAYISI YÜKSELTİLEBİLİR

Özel Pangaltı Ermeni İlköğretim Okulu Müdürü Karekin Barsamyan:
“Azınlık okulu öğrencilerinin yaklaşık 10 puan kadar kaybı olacak. Biz Bakanlıktan din kültürü dersinden öğrencilerin kendi aldıkları konuları kapsayan ibr kitapçık hazırlamasını istedik. Okulda verdiğimiz müfredata göre soru sorulmasını önerdik. Ama bu şu anda teknik olarak imkansız çünkü sınav haftaya yapılacak. Onun yerine katsayının değişmesini önerdik. Din kültürünün katsayısı 2, biz yabancı dilin katsayısının 4 olmasını istedik. O zaman aşağı yukarı aynı sonuç çıkıyor.”

ADALETSİZLİK OLMA İHTİMALİ VAR

Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği Eş Başkanı Cem Gülan:
“Eğer din kültürü ve ahlak bilgisi soruları çok kolay gelirse bu dersten muaf olan azınlık okulu öğrencileri zararlı çıkar. Ancak din kültürü soruları çok zor olursa veya ortalamadan zor olursa bu sefer de sınava girenler zararlı çıkacak. Sonuçta ortada bir adaletsizlik olma ihtimali var.”

MEB: Mağduriyet olmayacak

Milli Eğitim Bakanlığı ise yaptığı açıklamada mağduriyet olmayacağını belirterek şu ifadelere yer verdi:
“Öğrencilerin hangi dersten ne kadar puan alacağı bilinmeden ihtimaller üzerinden hesaplamalar yapılarak bazı öğrencilerin puan kaybına uğrayacağını iddia etmek doğru değil. Ayrıca bu yıla kadar yapılan SBS sınavlarında yerleştirmeye esas olan öğrencilerin başarı puanları hesaplanırken 6, 7, ve 8. Yıl sonu başarı puanı ortalamaya % 30 oranında etki etmekte idi. Yıl sonu başarı puanı hesaplanırken de azınlık vatandaşı olup Türk okullarında okuyanlar Din Kültürü ve Ahlak bilgisi dersinden muaf olduklarından bu not ortalamaya dahil edilmeden ortalamalar alınmakta idi. O hesaplamalardaki mantık bu hesaplamada da aynen korunmaktadır.”

hürriyewt

Anahtar Kelimeler:
MebSınavSBSDin Kültürü

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim