Öğretmen Diyarı

Ortak sınav sınıflara da puan verecek

MİLLİ Eğitim Bakanlığı (MEB), okullar arasındaki başarı farkını minimuma indirgemek için çalışmalara başladı. Bakanlık bu kapsamda, SBS'nin yerine getirilen Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi merkezi ortak sınavlarda öğrencilerin aldığı notların yanı sıra sınıflar için de 'not belirleme sistemi' hazırlıyor. Aynı sınıftaki öğrencilerin, puan ortalaması esasına dayanan sistemde 'Ders İzleme Takip Formu' hazırlanacak. Bu yöntemle öğrencilerin, öğretmenlerin ve okulun başarı puanının hesaplanması hedefleniyor.

Not sistemi oluşturulacak

İnternet üzerinden tüm okulların kullanıcı adı ve şifreleri ile girebileceği not sistem oluşturularak, öğrencilerin notları sisteme girilecek. Aynı sınıfta eğitim alan öğrencilerin notlarını otomatik olarak hesaplayacak sistemle sınıfların puanları belirlenecek. Başarı ortalaması düşük sınıflara, ek ders takviyesi yapılacak.

Çalışma,ortaöğretim yönetmeliğindeki "Aynı derse giren öğretmenlerin ortak değerlendirme yapabilmelerine imkan vermek üzere birden fazla şubede okulu olan tüm derslerin yazılı sınavları ortak yapılır ve ortak değerlendirilir. Konu ve kazanım eksikliği görülen öğrencilerin durumları, ders ve zümre öğretmenleri tarafından yeniden değerlendirilir" maddesine göre yapılacak. Her sınıf için analiz sonuçları yapılarak sonuçların zümre öğretmenler kurulunda tartışılması gündeme gelecek. Başarıyı artıracak tedbirlerin alınacak.

 
\"Star

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim