Öğretmen Diyarı

Ortak sınav için müfredat denetimi

Ay sonunda ilk kez uygulanacak Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Ortak Sınavları’nda öğrencilerin sorumlu olacağı müfredatın tüm okullarda aynı düzeyde olup olmadığı eğitim denetmenleri tarafından denetlenecek. Eğitim denetmenleri, müfredatın gerisinde kalan öğretmenlere, en kısa zamanda telafi etmeleri için yazılı ve sözlü uyarıda bulunacak.

İzmir’de, ay sonunda 8. sınıf öğrencilerine yönelik ilk kez uygulanacak Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Ortak Sınavları’nda öğrencilerin sorumlu olacağı müfredatın tüm okullarda aynı düzeyde olup olmadığının belirlenmesi için eğitim denetmenleri görevlendirildi.
İzmir Milli Eğitim Müdürü Vefa Bardakcı, yeni ortaöğretime geçiş sisteminin öğretmenin ve okulun rolünü arttırdığını, sınav kaygısından uzak bir süreci içerdiğini belirtti. 
Öğrencilerin girecekleri sınavda hangi konulardan sorumlu olduklarının daha önceden belirlendiğini aktaran Bardakcı, bu nedenle sınav tarihinden önce belirlenen konuların işlenmesinin öğrencinin başarısını doğrudan etkileyeceğini vurguladı. Öğrenciler arasındaki eşitliğin korunmasında müfredatın tüm okullarda eşzamanlı olarak ilerlemesinin büyük önem taşıdığını kaydeden Bardakcı, İzmir’de bu konuda bir sorun olmadığını, olası aksaklıklara yönelik de gerekli tedbirlerin alındığını ifade etti.
Bardakcı, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı’nın hangi konuların hangi tarihe kadar işlenmesi gerektiğine yönelik genelgesi bulunduğunu aktararak, sınava günler kala İzmir genelinde bu eşitliğin sağlanıp sağlanmadığının kontrolü için eğitim denetmenleri görevlendirdiklerini söyledi.
Okullara gidecek eğitim denetmenlerinin derslere girerek konuların işlenmesinde gecikme olup olmadığını belirleyeceğini anlatan Bardakcı, şöyle konuştu:
“Diyelim ki öğretmenimizin iki konuyu geciktirdiğini fark etti. Konuları en kısa zamanda tamamlamasını isteyecek. Hem yazılı hem sözlü uyaracaklar. Eğer ders zamanı yetmeyecekse ders saati dışındaki zamanlarda, gerekirse haftasonu telafi edilecek. Tam gün eğitim varsa ders saatinden sonra, ikili öğretim varsa hafta sonu telafi edilecek.”

hürriyet

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim