Öğretmen Diyarı

Örgün Yolla Lise Öğrenimi Çıkmazda

Zorunlu eğitim sistemi, nam-ı diğer 4+4+4’ün birçok sorunlara gebe olduğunu aylardır dile getirmekteyiz. Bu sorunlara ilişkin tedbirler alınması gerektiğini, ayrıca ilgililere ve yetkililere her fırsatta ve platformda söylemekteyiz. Fakat, öğrencilerin liselere yerleştirme sürecinde de görüldü ki, 12 yıllık zorunlu eğitim yalnızca mevzuatında yazılıdır. 
 

Durum böyle olunca, binlerce öğrenci 12 yıllık zorunlu eğitimi nasıl tamamlayacağını velileri ile birlikte kara kara düşünmektedir. 


 

Ortaokul öğrenimini tamamlayarak, ortaöğretime geçiş yapmak isteyen öğrencilere, yeni ders yılının başlamasına günler kala, bakanlık tarafından 3 seçenek sunulmaktadır. Bunlardan birincisi, sınav puanı ile öğrenciyi bir liseye yerleştirme; ikincisi sınav puanı olmadan öğrenciyi bir liseye yerleştirme; sonuncusu ise öğrencinin örgün eğitim dışında açık liseye devam ederek zorunlu eğitim süresini tamamlaması. Ayın 29’una kadar, sınavla öğrenci alan liseler, boş kontenjanlarına göre sınav puanı esasında yedek listelerinden öğrenci alımlarına devam edecek. Ayrıca, sınava katılmamış ya da sınav puanı ile bir liseye yerleşememiş ya da süresi içinde kayıt yaptıramadığından kayıt hakkını kaybetmiş öğrenciler, sınavsız öğrenci alan liselere yerleşebilmek için 2 Eylül 2013 tarihine kadar, Meslek-Teknik, Anadolu İmam Hatip, Kız Meslek, Çok Programlı liselere tercih başvurusunda bulunabilecek. Bakanlığın illere gönderdiği konuya ilişkin yazısından, ilgili öğrencilere lise öğrenimlerini tamamlamak için örgün öğrenim dışı olan açık lise seçeneğinin en son sunulması talimatının ilgililere ve yetkililere verildiği anlaşılmaktadır. Bu nedenledir ki, illerdeki ilgililer ve yetkililer öğrencilerin lise eğitimlerini örgün olarak tamamlayabilmesi için gerekli tüm önlemleri alacaktır.  

Bakanlığın özellikle ortaöğretim kurumlarını, 4+4+4 eğitim sistemi ile birlikte ortaya çıkacak olan yukarıda bahsolunan duruma karşı aylar öncesinden hazırlama telaşı içine girmesi gerekirdi. Bu hazırlıksızlık, belki de binlerce öğrencinin liseyi okuyabilmek için okul bulamamasına ya da ilgi-yeteneğine göre bir lise bulamadığından açıkta kalmasına neden olacaktır. Bu cihette düşünüldüğünde, eğitimde devamlılık için yalnızca zorunlu eğitim süresini 12 yıla çıkarmak yetmiyor. 12 yıllık zorunlu eğitim süresi düşünülerek, okulların hazırlanması, aylar öncesinden yetkililerin hareketlendirilmesi gerekiyordu. Eğer tedbir alınmaz ise böyle bir tablo ile karşılaşılacağı gün gibi ortada idi. Nitekim, öngörülen tablonun liselere öğrenci yerleştirme sürecinde ortaya çıktığı besbellidir. Öğrencilerin, bu keşmekeşte zorunlu lise eğitimlerini tamamlayabilmesi için bakanlığın önlem ve tedbir almakta ise geciktiği de açıktır.  

Genel Liselerin tamamı, bu yıl itibari ile Anadolu Liselerine dönüştürülmemeliydi. Bu uygulama, bir yıl sonraya ertelenebilirdi. Zira, genel liseler Anadolu liselerine dönüştürülerek, sınavlı öğrenci alan okul durumuna geçmiştir. Bir ilçede ikamet eden, sınav puanı olmayan bir öğrenci, şu durumda ilçesindeki genel lisenin anadolu lisesine dönüştürülmesinden ve ikamet ettiği ilçede çok programlı ya da meslek lisesi olmamasından dolayı adeta ilçe dışında bir yerde lise eğitimini tamamlamaya zorlanmaktadır. Velinin ilçe dışında öğrenciyi okutmaya maddi durumunun el vermediğini düşünürsek, bu öğrenci lise eğitimini örgün eğitim dışı bir yol olan açık lise yolu ile mecburi olarak tamamlamak zorunda kalacaktır.  

Bakanımız tarafından liseyi bitirmek zorunda olan öğrenciye sunulan seçenekler arasında, çok programlı liseler bünyesinde açılacak olan genel liseler de var. Her yerde çok programlı lise olmaması, maddi durumdan dolayı bu seçeneği değerlendiremeyecek birçok öğrencinin olduğuna işarettir. 


 

Görülüyor ki, olan zorunlu eğitim süresini mecburiyetten istemediği bir lisede tamamlamak zorunda kalacak öğrencilere ve bunların velilerine olacak. Şöyle ki;  

Öğrenci ikamet bölgesinde gidebileceği bir lise olmadığından, ikamet dışına çıkacak. İkamet dışında istemediği bir lisede mecburiyetten lise öğrenimini, belki de çırpına çırpına debelenen debelene tamamalayacak. 

Velinin de, ikamet dışında bir lisede çocuğunu okutacak olmasından dolayı çocuğunun ulaşım-yemek vs... masrafları ile beli bükülecek.  

Sonuç olarak, bakanlık her ne kadar lise eğitimini örgün yolla öğrenci tamamlasın dese de, gönderdiği yazılarla bunun için taşraya ahkam kesse de, taşranın da okulların fiziki kapasite , durum ve şartlarını da göz önüne alıp görünen köy kılavuz istemez düsturuyla öğrencilerin ve velilerin örgün yolla lise çıkmazından çıkamayacaklarını düşünerek hareket edeceğinden AÇIK LİSE’ye rağbetin had safhada olacağını öngörüyorum. 

BU DURUMDA, ŞARTLARDA LİSE EĞİTİMİ BAKANLIK, TAŞRA, ÖĞRENCİ VE VELİ İÇİN ÇIKMAZDA. YAYGIN YOLLA LİSE EĞİTİMİ İÇİN AÇIK LİSE ÇIKAR YOL GİBİ GÖRÜNÜYOR. 
 

Yahya ASLAN


Haber kaynağı:mebpersonel.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol