Öğretmen Diyarı

Orada bir okul var uzakta

Murat YILMAZ
Elmadağ’da TOKİ konutları için yapılan okulun iki yıldır açılmamasına veliler isyan etti. Okulun kendilerine devredilmediğini belirten İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri, TOKİ’den devir tamamlanınca açılacağını söyledi.

Elmadağ'da TOKİ konutları için inşa edilen okulun yeni dönemde açılmaması, vatandaşları isyan ettirdi. Okulun iki yıldır açılmadığını belirten mahalle sakinlerinden Kevser Bozkurt, “Yeni eğitim yılında açılacak diye bekliyorduk. Açılmayınca hayal kırıklığına uğradık” dedi.

OKUL İÇİN PERİŞAN OLDUK
Öğrencilerin servislerle başka okullara gönderdiklerini söyleyen Bozkurt şöyle konuştu: “7 yıldır TOKİ konutlarındayız. Burada oturan herkesin durumu belli. Sitenin yakınına bu okul yapılınca çok sevindik. Çünkü çocuklarımızı 3 kilometre uzaklıktaki başka okullara servislerle gönderiyoruz. Okul bu eğitim yılında da açılmadı. Yeni eğitim yılında açılacak diye bekliyorduk. Açılmayınca hayal kırıklığına uğradık. Yanı başımızda çok donanımlı mükemmel okul var. Ancak açılmadığı için çocuklarımız gidemiyor. Servis parası ödeyemeyecek olmayanlar var. Çocuklar çantalarıyla başka okullara yürüyerek gidip geliyor. Benim çocuğum tek diye servis sürücüsü kabul etmiyor. Okul için perişan olduk. Atatürk heykeline kadar konuldu. Ancak açılmadı. Açılacağı günü merakla bekliyoruz. Ayrıca okul açıldığında yol da yapılması lazım. Yol sıkıntısı ortaya çıkacak.”

DEVREDİLMEYİ BEKLİYOR
Bölgedeki okul ihtiyacının farkında olduklarını belirten Elmadağ İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri ise okulun devrinin yapılmadığı bilgisini verdi. Velilerle irtibatta olduklarını belirten bir yetkili şunları söyledi: 
“İlk olarak o bölgede doğalgaz ve elektrik hattı yoktu. Okulun müteahhit diğer işlemlerini bitirdi. ENERJİSA ve Başkent Doğalgaz bizim planlamamızda hemen yapabilme durumumuz yok dediler. Orada oturan vatandaşlarımızın imzalarını topladık. Okula ihtiyacımız var diyerek Milli Eğitim Müdürlüğü’nün görüşü diye bu kurumlara yazı yazdık. Kurucu müdürde sık sık kurumları bizzat ziyaret etti. Sonunda o işler yapıldı. Ancak okul daha TOKİ tarafından müteahhitten teslim alınıp Milli Eğitim’e verilmedi.

EN GEÇ İKİNCİ DÖNEME AÇILACAK
Biz bayram öncesine kadar bekledik. Öğretmen görevlendirerek orayı açmayı planladık. Velilerle nisan ayında toplantı yaptık. İlkokul olarak açacağız, ama müsaade edilirse ortaokul öğrencilerini de alabiliriz dedik. Açılması için çok uğraştık. TOKİ binanın inşaat standartlarına çok dikkat ediyor. Bir ay önce teslim almak için gelinmiş. Okulun içerisinde tabanda kırılan fayansın birbirini tutmaması bile problem oldu. İnce elenip sık dokundu. Ekim ayı içerisinde bu okul bize teslim edilir diye tahmin ediyoruz. Biz ekim ayında açtığımız takdirde veliler hemen bu okula geçmek istiyorlarsa buranın öğretmen ve donatım malzemesini temin edip okulu açacağız Ancak olmazsa en geç ikinci dönem açılacak.”

Okul açılmadığı için veliler öğrencilerini servislerle başka okullara gönderiyor

Hürriyet: Haber, Analiz, Köşe Yazısı…

Anahtar Kelimeler:
orada okul var uzakta

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim