Öğretmen Diyarı

OLACAK O KADAR' 'MEB KABARELERİ

Haliyle bir tarafta eğitim camiası yeni Bakan’ını sabırsızlıkla bekliyorken, bizler de gelmiş geçmiş hükümetler dönemindeki eğitim politikalarını araştırmaya koyulduk. Ve bu esnada bir zamanlar ekranların klasiği haline gelmiş bir tv programının, videolarına rast geldik.

 

Yaşı yetenler kolaylıkla hatırlayacaktır. 90’lı yılların fenomeni haline gelen,  Assolist Bestami Balta, Cevat Kelle ve Küçük Hüsamettin gibi tiplemeleri ile unutulamayan ve İski v.b., güncel politik konuları mizahi olarak işleyen, kabare programı ‘Olacak O Kadar’ dan bahsediyoruz.

 

 

Videoları izlediğimizde ‘Olacak O Kadar’ ekibinin, nasıl ‘Zülfü Yare Dokundurarak’ dönemin (1995-1997) eğitim sistemine değindiğini görüyoruz.

 

 

İşte "Olacak O Kadar" programının, o dönem eğitim sistemine değinen bölümlerinden kesitler:

 

 

1. VİDEO (YIL 1995)

 

 

Aile bireyleri eğitim sistemini anlayabilmek için okul müdürüne, komşulara ve hatta eğitim sistemi üzerine çalışma yapan üniversite öğrencilerine danışırlar. Ancak yinede sistemi anlayamazlar.

 

            Nihayet sorun televizyon programlarına yansımış ve spiker eğitim sistemi üzerine son dakika açıklamalarında bulunmaktadır. Aile ekran başına kilitlenmiş fakat, spikerin konu ile ilgili son dakika açıklamaları bitmek bilmemektedir. Bakalım konu gerçekten de anlaşılmaz ve sonu gelmez midir?

 

Spiker haberleri sunmaya başlar;

 

‘Şimdi alınan habere göre liselerde eğitim sistemi değişti. Yeni sisteme göre öğrenciler, eski sistemdeki bazı dersleri görmeyeceklerdir. Bunların yerine yeni dersler konulacak, yeni konulan derslerin bazılarını, bazı öğrenciler alırken bazılarını da bazı öğrencilerin alamayacağını’ duyurur ki bu esnada eline son dakika gelişmesi tutuşturulur.

 

Yeni alınan haber spiker tarafından tekrar duyrulur;

 

‘En son alınan habere göre, yeni değişen sistem değişmiş, değişen yeni sisteme göre alınan derslerdeki değişiklikler değişerek, değişen derslerin değişmeyeceği, değişmeyen derslerde değişiklik yapılmayacağı bildirilmektedir.’

 

Son dakika gelişmelerinin ardı arkası kesilecek gibi değildir. Ardından yeni alınan beş-altı haber birden verilmektedir. Önce eski sistemin geri getirildiği, sonra geri getirilen sistem geri çektirilip, daha önce geri çekilen sistemin yine geri getirildiği, söylendiği esnada spikerin önüne eğitim sistemi ile ilgili en son değişiklik gelir ve ‘demin değişen sistemin yeniden değiştiği’ kendisi tarafından seyircilerine anlatılır…

 

Spikerin bunca çabasına rağmen, eğitim sistemini anlayamayan vatandaş, soluğu bu kez Bakan Bey’in kapısında alır. Bakan Bey ise eğitim sistemi yerine, giyim sistemi ile meşgul olmakta, kıyafet denemesi yapmakta ve pantolonun tek paçasına iki ayağı ile sığmaya çalışmaktadır…

 

 

2. VİDEO (YIL 1997)

 

 

Müdür öğretmenleri toplamış eğitim sistemi ile ilgili Bakanlık’tan gelen son ve kesin talimatı tebliğ etmektedir. Öğretmenler, bunun son değişiklik olacağı, konusuna tam manasıyla inanamamakla birlikte, öğrencileri bu yeni sistem hakkında bilgilendirmek üzere sınıflara yönelirler.

 

Henüz öğrencilerine, seneye ilkokulu bitirmiş, ortaokula başlamış olacaklarını ifade eden öğretmenin konuşması, ani içeri giren müdürün sözü ile kesilir. Müdür ise, ne yazık ki bakanlıktan yeni bir faks geldiğini, öğrencilerin seneye, ortaokula başlamış olamayacaklarını, bildirir. Faksa göre, seneye öğrenciler 6. sınıfta olacaklar ve temel eğitim 8 yıla çıkartılmıştır.

 

Öğretmen, müdürün sınıftan ayrılmasının ardından, az evvel gelen faks doğrultusunda, öğrencilerine seneye 6. sınıfta olacaklarını, sekiz senelik eğitim sonrasında temel eğitimi bitireceklerini izah etmeye çalışır.

 

Müdür odasına geçmek üzeredir ki, memur eline yeni bir faks uzatır. Müdür faksta kesintisiz eğitimin az evvel değiştiğini okur. Müdür baş döndürücü bu hızlı değişim karşısında soluğu sınıfta alır. Öğretmen bu esnada, öğrencilere eğitimin çok önemli olduğundan bahsetmektedir. İçeri giren müdür, sekiz yıl kesintisiz değil, kesintili bir eğitimin haberini yeni aldıklarını söyler. Gerçekten de yeni faks 7+1 sisteminden bahsetmektedir.

 

Bu yeni durum karşısında ne yapacağını şaşıran öğretmen, öğrencilerini yedi yıllık bir temel eğitimin ardından, bir yıllık bir yönlendirme eğitimle, geleceğe çok daha güzel hazırlanabilecekleri konusunda rahatlatmaya çalışmaktadır ki, saat 14:00 itibariyle müdüre tekrar yeni bir faks gelir.

 

Bu kez eğitimde en önemli rolün hükümetlere düştüğünden bahseden öğretmenin sözü sınıfa giren müdür tarafından yine kesilir. Işık hızıyla ulaşan yeni faksa göre, öğrenciler eğitimlerine ortaokulda başlayıp, ilkokula geri döneceklerdir(!) Ancak değişikliklerin sonu yinede gelmiş değildir. Az evvelki haberin peşinden, bu kez de sınıfa, elinde bir faksla ve yeni bir sistemle memur gelir. Yeni sistem esmer kahverengi gözlü çocukların 8+1-2,5 = 6,5 , sarı çocukların 4+ 4+3 sistemine göre okutulup, kalanlar ise 5 ile çarpılacağından bahsetmektedir.

 

 

Velhasıl, o günlere ayna tutan program yapımcılarından, kaç kez değişikliğe uğradığını unuttuğumuz günümüz ‘Personel İzin Yönetmeliğini’, özür tayinlerinde 3 yıl şartının önümüzdeki atama döneminde aranıp aranmayacağı ile ilgili kararsızlıkları, en iyi sınav sisteminin TEOG, SBS, OGS, ÖSS, ÖYS, LGS yada YGS den hangilerinin olduğunu, bir okulda sabah başka, öğlen başka müdürün nasıl çalıştığını, birinci sınıf kayıtlarında makul kayıt döneminin 60, 62 veya 65 aylıklardan hangisi olduğu yönündeki gelişmeleri, sekiz yıllık kesintisiz eğitimin ardından hala 4+4+4’ ün mü yoksa 1+5+3’ ün mü daha iyi olduğu konusundaki devam eden arayışları, nöbete ücret verileceği ile ilgili çıkan flaş haberlerin ardından bu yönde henüz bir gelişme olmayışını, şube müdürlerine, okul müdürüne ve nihayet öğretmenlere uygulanması düşünülen zorunlu rotasyonun uygulanıp uygulanmayacağı yönündeki son dakika açıklamaları vb. konuları, günümüz tv kanallarında canlandırmaları istenilseydi, seyircilerine nasıl bir kolaj çalışması sunarlardı bilemiyoruz.

 

 

Dolayısıyla  Yeni Bakanımız’ dan, vatandaşın bildiği şarkı sözlerini;

 

 

‘…olamaz, olamaz, olamaz o kadar 

  olamaz, olamaz, olamaz o kadar …’

 

şeklinde söyletmemesini temenni ediyoruz.

 

 

 

Saygılar

 

Memursesi.com Özel / Sokak Savcısı

( sokaksavcs@gmail.com)

Anahtar Kelimeler:
olacak kadar meb kabareleri

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim