Öğretmen Diyarı

Okulun Seçtiği Forma 4 Yıl Geçerli Olacak

 

Bakan Avcı, "Eğer bir okul bir forma seçtiyse, o forma seçimi 4 yıl için geçerli. Yani bir çocuk 4 yıl boyunca o formayı giyecek. Bu hem esnaf hem de veli için önemli. Bu da fiyatları aşağıya çeker, üreticisi kitlesel üretim yapar. Peyderpey tablet dağıtımlarının devam ediyor. Tüm öğrenci ve öğretmenlerin tabletlerine 3 yıl içerisinde kavuşmaları hedefleniyor." dedi.

Eskişehir'e bir açılışa katılmak için gelen Bakan Avcı, valilik binasında düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorularını cevapladı.

Başbakan'ın direktifleri doğrultusunda okullarda serbest kıyafet seçme özgürlüğünü genişlettiklerini hatırlatan Bakan Avcı, bu çalışmada geri adım atmadıklarını kaydetti. Resmi ve özel bütün okullarda velilerin yüzde 51'i ne istiyorsa (forma veya kıyafet) böylelikle serbest kıyafet özgürlüğünü formayı da içerecek şekilde genişlettiklerini aktaran Bakan Avcı, böylelikle serbest kıyafet seçme özgürlüğünün içerisine forma seçeneğini de koyduklarını belirtti.

Daha önce okullarda formaya yönelik, 'Bazı okullar her sene bir forma değişikliği yapıyor. Böylece velileri her sene değişik bir forma alma mecburiyetinde bırakıyorlar' yönünde eleştiriler aldıklarını vurgulayan Bakan Avcı, şunları söyledi: "Onun için şimdi yeni yönetmelikte şu kuralı da getirdik. Eğer bir okul bir forma seçtiyse, o forma seçimi 4 yıl için geçerli. Yani bir çocuk 4 yıl boyunca, (gerçi o yaşlardaki çocuklar hızlı büyüyorlar.Sene boyunca aynı formayı giyemeyebilir) ama en az 2 sene-3 sene giyebildiği kadar aynı formayı giymeye devam etsin.Tabi bu üreticiler açısından da yani önümüzdeki 4 yıl boyunca okullardan ne tür talep geleceğini sektör bilirse ona göre kitlesel üretim yapabilir. Bu da fiyatları aşağıya çeker.Onun için bu hem ekonomik olarak hem psikolojik olarak gerekli bir düzenlemeyi yaptık. Şimdi son yaptığımız kamuoyu araştırması gösteriyor ki, okullarda forma talebi hiç yüzde 80'nin altına düşmedi."

 

 

Zaman

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol