Öğretmen Diyarı

Okulun Fonksiyonu ve Ülkemiz Gerçekleri

Her anne babanın eğitimci olması mümkün değil. Babalar, çoğunlukla günlük koşuşturmacadan fedakârlık yaparak çocuklarıyla ilgilenemiyor. Anneler ise büyük çoğunluğu itibariyle çalışıyor, dışarıda meşguliyeti olmayanlar da vaktinin epeyce kısmını ev işlerine ayırıyor. Bu ilgi eksikliğine anne-baba arasındaki geçimsizlikler de eklenince insanın en önemli yılları olan çocukluk dönemi gerekli ihtimamı göremeden geçip gidiyor.

 

Okulun Fonksiyonu ve Ülkemiz Gerçekleri

 

Okul, ister, ailenin veremediği terbiye, gösteremediği ilgi-alaka açığını telafi etme, isterse hayata hazırlama adına, insanın, aileden sonraki en değerli varlığı. Okul yılları ailenin attığı temeller üzerine karakter inşa etme dönemi. Temel mi daha önemli, üzerine inşa edilen mi tartışmasına girmeye gerek yok. Okulda önemli olan, temeldeki eksiklik veya sıkıntıları göz önünde bulundurarak ona en münasip binayı inşa edebilmek; her bir çocuğu ayrı ele alıp, ihtiyaç ve kabiliyetlerini göz ardı etmeyerek onların karakter eğitimlerini yapabilmek.

 

Bunlar ülkemiz açısından çok ütopik dursa da hakikati değiştirmez. Realiteler ideale yaklaştırılmaya çalışılır, ideali realiteye adapte etmeye uğraşırsak bulunduğumuz mevkiyi de koruyamama tehlikesi belirir.

 

Ülkemizde, boşanma oranlarındaki artış ve geçimsizlikler eğitimin doğal sorumluluklarını artırıyor.  Her bir öğrenciyle özel ilgilenme gereği eskiye nazaran daha önemli hale geldi. İlgisizlik, meşguliyetsizlik, kabiliyetlerinin keşfedilip yönlendirme yapılamayışı çocukları boşluğun kucağına atarak suça itiyor.

 

Rehber Öğretmene Olan İhtiyaç

 

Maalesef ülkemizde yeterli rehber öğretmen konusunda iç açıcı bir manzara yok. Türkiye’de hâlihazırda 17 bin rehber öğretmene ihtiyaç var. Bazı okullarda ise hiç rehber öğretmen bulunmuyor. Öğrenciler, rehberlik odasına gittiğinde çoğu zaman kapıyı kilitli buluyor. Rehber öğretmene düşen ideal öğrenci sayısını tam belirleyebilmek mümkün değil. Çünkü öğrenci sayısı arttıkça ilgideki nitelik azalacak. Ancak konunun uzmanları bir rehber öğretmene düşen öğrenci sayısının 250’yi geçmemesi gerektiğini söylüyor. Doğuda bazı bölgelerde 2 bin öğrenciye bir öğretmen düştüğünü göz önünde bulundurduğumuzda konunun vahameti ortaya çıkıyor.

 

 

 

Taha ÜNAL / Rotahaber

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol