Öğretmen Diyarı

Okulu olmayan köye 5´inci cami isteği

Marmaris'e 25 kilometre uzaklıktaki Osmaniye'de yaşayan sakinlerden bazıları, okulu olmayan köylerine, 5'inci caminin yapılması için Marmaris Müftülüğü'nden yardım talebinde bulundu.  Muhtar Hasan Hüseyin Aydın ve bazı köylüler ise duruma tepki gösterdi. Muhtar Aydın, cami yerine okula ihtiyaç olduğunu anlatarak şöyle konuştu:

“Bazı köylüler müftülüğe gidip yeni bir cami yapılmasını istemiş. Müftümüzle görüşmeye gittiğimde, benden yeni cami için maddi ve manevi destek sağlanması konusunda yardım istendi. Ben de köyümüze cami değil okul gerektiğini belirterek, yardımcı olmayacağımı söyledim."

"İki okul kapatıldı, iki cami daha açıldı

Köylerinin nüfusunun 507, yetişkin erkek sayısının yaklaşık 130 olduğunu, sadece Osmaniye'deki 150 kişi kapasiteli Hacıağaç Camii'nin tek başına ihtiyacı karşılayabileceğinin anlatan Muhtar Aydın, sözlerine şöyle devam etti:

"1990'lı yılların başlarına kadar köyde iki ilkokul, biri Hacıağaç diğeri Camiyanı mahallelerinde olmak üzere iki de cami vardı. Okulların 2'si de taşımalı eğitim sistemine geçilince kapandı. Osmaniye'de yaşayan 60 kadar ilköğretim öğrencisi, Turunç Beldesi ve Bayır Köyü'ndeki okullara servislerle götürülüyor. Bu arada cami sayısı 4'e çıktı. Sarnıç ve Yassıpiren mahallerine de birer cami yaptırıldı. 4 caminin toplam kapasitesi 350 civarında. Her caminin 1'er de kadrolu imamı var. Şimdi de bazı köylüler, müftülüğe gidip, Kuyucak Mahallesi'ne de bir cami yapılmasını istemişler. Kuyucak Mahallesi ile Yassıpiren Camii'nin mesafesi sadece 2 kilometre. Cuma namazları dışında, 5 vakit namaz için camiye gidenlerin sayısı da ancak 10'u bulur. Çoğu zaman mevcut camilerde, imamın dışında namaz kılan göremezsiniz. Yani, camiye değil okula ihtiyacımız var."

Arsa var, bina var okul yapsınlar

Osmaniye'deki Hacıağaç İlkokulu'nun bakımsızlıktan dökülen, tek katlı eski binasının da bulunduğu 6 dönümlük arsanın tapusunun köy tüzel kişiliğine, kullanım hakkının da Milli Eğitim'e ait olduğunu belirten Hasan Hüseyin Aydın, "Eskiden bu okulda 40 öğrenci, 2 öğretmenden eğitim alıyordu. İşte hazır arsa, hazır bina. Hem bir kat daha çıkabilirler. Köyümüze okul yapsınlar. Çocuklarımız, her sabah kilometrelerce uzaklıktaki okullara gitmek zorunda kalmasın" diye konuştu.

Osmaniye'de restoran işleten Muhammet Şahin de köylülerin çok büyük bölümünün, zaten fazla cami olduğu kanısını taşıdığını belirterek şunları belirtti:
"Zaten köyde 4 cami var. Camiden önce köye yapılması gerekenler var. Hepsinde bir imam var ve bu bizim ve devletin zararına. Bu imamlara ödenen maaşlar bizim cebimizden çıkıyor. Bizim mahallemizde caminin kadrolu imamı var. Ancak bir tane cemaati yok. Hocalar Mahallesi diye anılan Yassıpiren Mahallesi'ndeki köylüler, cemaati olmayan imamlarıyla sürtüşmeli. 'Biz zaten hocayız, imama gerek yok' diyorlar. Sarnıç ve Camiyanı mahalleleri de imamlarıyla sürtüşmeli."

Osmaniye'de neredeyse 100 kişiye 1 cami düşerken, binlerce kişinin yaşadığı, turizm sezonunda yüzbinlerin çalışmak ve tatil için geldiği Marmaris ilçe merkezinde de 4 cami bulunuyor.

hürriyet

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim