Öğretmen Diyarı

Okulların ‘risk dağılımı haritası’ çıkartılacak

Ankara Valisi Alâaddin Yüksel, yeni eğitim ve öğretim yılında il ve ilçelerdeki tüm okullarda güvenli eğitim ortamının sağlanması amacıyla bir genelge yayımladı. Maddeler arasında “Okul güvenliği ile ilgili literatür taraması yapılarak,...

Ankara Valisi Alâaddin Yüksel, yenieğitim ve öğretim yılında il ve ilçelerdeki tüm okullarda güvenli eğitim ortamının sağlanması amacıyla bir genelge yayımladı. Maddeler arasında “Okulgüvenliği ile ilgili literatür taraması yapılarak, okullarda meydana gelen şiddet içerikli olaylara ilişkin risk dağılımharitaları hazırlanacaktır.” tedbiri de bulunuyor.

Vali Yüksel yayımladığı genelgede, “Çocuklarımızın ve gençlerimizin güvenlive huzurlu bir ortamda eğitim öğretim görmelerini sağlamak ve bu hizmetlere ilişkin koruyucu, önleyici ve destekleyicigüvenlik tedbirlerini almak temel görevlerimizdendir. Bu anlayıştan hareketleçocuklarımızın ve gençlerimizin güvenli vehuzurlu bir ortamda yetiştirilmesine esas olmak üzere, şiddet olaylarına karşı korunması ile muhtemel şiddet olaylarınınönlenmesine yönelik olarak belirtilenönlemler derhal uygulamaya konulacaktır.” dedi. 

AKSAKLIK İSTEMEDİ

Vali Yüksel, emrin aynen yerine getirilmesinive uygulamanın herhangi bir aksaklığa meydan verilmeden eğitim ve öğretim yılı boyunca sürdürülmesini önemle vurguladığı genelgede uygulanacak esasları şöyle açıkladı: 
“Vali Yardımcısı Kemal Karadağ başkanlığında ilgili kurum ve kuruluş temsilcilerinin katılımı ile oluşturulacak İl Yürütme Kurulu çalışmalarına derhal başlayacak ve izleme-değerlendirme yapmak üzere ayda en az bir kez toplanacaktır.
İlçelerde ise İlçe Yürütme Kurulu oluşturulacak ve kaymakamların başkanlığında çalışmalara derhal başlanacaktır.
Okul güvenliği ile ilgili literatür taraması yapılarak, okullarda meydana gelen şiddet içerikliolaylara ilişkin risk dağılım haritaları hazırlanacaktır. Tüm veriler değerlendirilerek il merkezi ve ilçelere özgü ve şartlarına uygun İl/İlçe Okul Güvenliği Stratejisi oluşturulması sağlanacaktır. Okul güvenliğine ilişkin sağlıklı bilgi akışını sağlayacak ve nitelikli, yeterli sayıda polis birimlerinde irtibat görevlileri belirlenecektir. Okullarda meydana gelen ve kriz olarak nitelendirilebilecek (cinayet, yaralama, rehin alma, cinsel taciz/tecavüz, intihar vb.) olaylara ilk olarak müdahale edecek Kriz Müdahale Ekibi oluşturulacaktır. Okul giriş-çıkış saatlerinde okul çevresinde ve güzergâhlarında tedbirler mutlaka artırılarak alınacaktır.”
kamudan haber

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim