Öğretmen Diyarı

Okullardaki Mevcut Yöneticilerin Durumu Ne Olacak?

Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı EğitimKurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmelerine dair yönetmeliğe göre mevcut yöneticiler için geçici bir madde konulmuştur:

 

Aynı unvanda olmak üzere, 14/3/2014 tarihiitibarıyla görev süreleri dört yıl ve daha fazla olan yöneticilerin görevi, 2013-2014 dersyılının bitimi tarihinde başka bir işlemegerek kalmaksızın sona erecektir. Görev süreleri 14/3/2014 tarihi itibarıyla dört yıldan daha az olan yöneticilerin görevi ise, dört yıllık sürenin tamamlanmasını takip eden ilk ders yılının bitimi itibarıyla başka birişleme gerek kalmaksızın sona erecektir.

 

Ancak Yöneticilik görevi 2013-2014 dersyılının bitiminde sona eren müdür, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcıları, bu Yönetmelikte öngörülen usul ve esaslara göre yerlerine görevlendirilen yöneticiler göreve başlayana kadar görevlerine devam edecektir.

 

YORUM: Okullara müdür görevlendirmesi yapıldıktan sonra eski müdürün görevi sona erecektir. Yeni görevlendirilen okul müdürü ise kendi okulundan veya başka okuldan müdür baş yardımcısı ve müdür yardımcısını seçecektir. 81 İl Milli Eğitim Müdürlükleri'nde bu işlemlerin gerçekleşmesi, yeniyönetmeliğe göre yönetici görevlendirmelerin yapılması okullar açılana kadar sürecektir.Okullar açılana kadar mevcut okul yöneticileri görevlerine devam edebilecektir. Mevcutokul yöneticileri yeni yönetmeliğe göre tekrardan görevlendirilebilecektir.

 

Norm Fazlası Olan Yöneticilerin Durumu

 

Yönetici norm kadrosunda değişiklik yapılarak ; yöneticilik norm kadrosuna esas kriterler çerçevesinde müdür, müdür başyardımcısı veya müdür yardımcısı norm kadrolarının bazıları veya tamamı kaldırılan eğitim kurumlarında norm kadro fazlası olanlar, ders yılı sonuna kadar bu eğitim kurumlarındaki yöneticilik görevlerine devam ederler. Bu kişiler, yöneticilik görevlerinin ders yılıyla birlikte sona ermesini müteakip, bulundukları eğitimkurumunda alanlarında açık norm kadro olması ve istemeleri hâlinde bu eğitim kurumuna, aksi durumda ise istekleri de dikkate alınarak kadrolarının bulunduğu ilçe ve/veya il sınırları içinde durumlarına uygun bir eğitim kurumuna öğretmen olarak atanır.

 

Norm kadro fazlası müdür yardımcıları, hizmet puanı daha az olandan başlamak üzere belirlenecek. Hizmet puanının eşit olması durumunda ise sırasıyla yöneticilikteki hizmet süresi, öğretmenlikteki hizmet süresi daha az olan norm kadro fazlası olarak belirlenecek.

Kaynak: GazeteKamu

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim