Öğretmen Diyarı

Okullardaki ‘Kızılay Kulüp Çalışması’
 Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile Türk Kızılayı arasında yapılacak protokolle ‘Kızılaycılık‘ konusunun ilköğretimde seçmeli ders olarak müfredata alınması konuşuluyor
Önümüzdeki seneden itibaren (2016-2017 Eğitim-Öğretim Yılı) müfredatta yer alması öngörülen Kızılaycılık dersinde afet, kan bağışlama, ilk yardım, insani yardım çalışmaları konuları ele alınacak ve sınavlarda da bu alanlarla ilgili sorular yöneltilecek. Ders içeriği sadece konu anlatımı ile teorik olarak yapılmayacak. Ayrıca derste Kızılay görevlileri tarafından bazı konular uygulamalı olarak anlatılacak. Örneğin ilk yardım uygulamalı olarak yapılacak.

Kızılaycılık dersi ile ilgili olarak Türk Kızılayı Başkan Vekili Kerem Kınık, kurumun 2020 Eylem Planı kapsamında alanalrda başarı sağlamak için toplumda farkındalık oluşması gerekliliğinin altını çizdi. Kızılay’ın afetlerle ilgili yeni bir stratejisinin olduğunu vurgulayan Kınık, bu geliştirilen yeni strateji kapsamında, afetlere müdahalenin yanı sıra afet risklerinin azaltılmasına çalışılacağını belirtti.  Başkan Vekili Kerem Kınık, afetler alanında yüksek başarı, istenilen sonucun sağlanabilmesi için toplumda bilinç oluşturulması zorunluluğunun olduğunu söyledi.


Türk Kızılayı Başkan Vekili Kerem Kınık açıklaması;

“Afetler olduktan sonra yapılan müdahalelerde harcanan 7 lira ile afet olmadan önce riskleri azaltmaya yönelik harcanan 1 lira aynı eşdeğer etkiyi gösteriyor sahada. Örneğin, afet bilinci oluşturularak evlerdeki dolapların sabitlenmesi sağlanırsa, ilk yardım eğitimi alınırsa, deprem, sel gibi durumlarda tedbirler bilinir ve uygulanırsa, bu durumla karşılaşıldığında etkisi azalıyor. Bundan dolayı toplumda temel afet bilinci oluşturulması için seferberlik halinde halka yönelik eğitimler verilecek.”

Kızılay görevlileri tarafından uygulamalı ilk yardım yapılacak

Kınık, konuşmasında okullara yönelik özel çalışmaların yürütüleceğini, planlanacağını söyledi. Kınık, “Özellikle okullarda Kızılaycılığın resmi müfredata alınması için Milli Eğitim Bakanlığı ile şu an bir protokolümüz söz konusu. Kızılaycılığın, seçmeli ders olması için görüşmelerimiz sürüyor. Kızılaycılık, afet, kan bağışlama, ilk yardım, insani yardım çalışmaları okullarımızda çocuklarımıza okutulacak, imtihanlarında sorulacak bir müfredat haline geliyor” açıklamasını yaptı

Okullarda ilk yardımın nasıl yapılacağının Kızılay görevlileri tarafından uygulamalı olarak gösterileceğini anlatan Kınık, “Buna benzer çalışmalar, ilköğretimin yanı sıra lise ve üniversitelerde de yapılacak” diye konuştu.

Pilot Uygulama Kırıkkale’de Yapılıyor

Kınık, istenilen planlama doğrultusunda çalışmalar yapılırsa ve bu konuda toplum bilinci oluşturulursa, toplum bilincinin bilgiyle donatılması halinde afet durumlarında zararın çok daha az olacağını söyledi.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile müfredat üzerinde görüşmelerin sürdüğünü dile getiren Kınık, 2016-2017 eğitim-öğretim döneminde protokolün yürürlüğe girmesini öngördüklerini söyledi. Kınık, uygulamanın şu anda Kırıkkale’de pilot olarak başladığını belirtti.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim