Öğretmen Diyarı

Okullarda öğretmen doluluk oranı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın öğretmen ihtiyacı ile ilgili açıklaması ardından Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın yaptığı Ağustos atama olmayabilir açıklaması gündeme bomba gibi düşmüştü. Ücretli öğretmenler de bu hesaba katıldı mı?
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın dün katıldığı televizyon programında Ağustos öğretmen atamaları ile ilgili sözleri gündeme bomba gibi düşmüş ve Ağustos atamalarının iptal edildiği anlamına da gelen açıklama ile öğretmen adayları büyük strese düşmüşlerdi.

10 Şubat 2016'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı törende öğretmen doluluk oranları ile ilgili olarak yüzde 93'e yaklaşıldığını belirtti ve öğretmen açığı ile ilgili olarak önümüzdeki dönemde bu sorunun çözüleceğini söyledi. Bunun üzerine aynı gün akşam TV'de Bakan Avcı'nın da Ağustos ataması ile ilgili söyledikleri netlik kazanması gerekiyor. Ağustos ataması olmayabilir, yılda bir Şubat'da atama olması için çalışmalar denilmesi kafaları karıştırmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan 923 bin 133 öğretmen'in olduğunu dile getirdi. Bu sayı ücretli öğretmenlerle birlikte 1 milyonu aşmaktadır. Yüzde 7 olarak dile getirilen öğretmen açığının içerisinde ücretli öğretmenlerde bulunmakta mıdır açıklanmadı. Çünkü her yıl 70 -80 binden fazla öğretmen ücretli olarak geçici statüde çalışmaktadır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Yaklaşık 90 bin öğretmen ataması daha yapıldığında Türkiye´nin tamamında öğretmen kadrolarının doluluğu yüzde 100´e ulaşacağı görülüyor şeklinde dün açıklamada da bulunmuştu. Önümüzdeki dönemde eğer Ağustos ataması yapılmayacaksa Şubat 2017'de en az 60 bin hatta 70 bin atama yapılması gerekmektedir. Çünkü yeni atama yapılmış olsa da emekli olacaklarda göz ününe alındığında zaten öğretmen ataması yıllık 40-50 bin civarında artış sağlayacak ve en erken bu atama sayısı ile 3 yılda söylenen bu hedefe 60'ar bin atama yapılarak ulaşılabilir.

Öte yandan Ağustos atamasının yapılmayacağı ihtimali de netleştirilerek Bakanlık yetkilileri ve özellikle Bakan Nabi Avcı tarafından açıklanmalıdır. Çünkü Ağustos 2016 atamasını bekleyen öğretmenlerin uzun bir süre daha bekletilmesi doğru değildir.

Okullarda öğretmen ihtiyacının çok az kaldığı belirtildiği açıklanmasının ardından Ağustos öğretmen ataması olacak mı açıklama net olarak yapılmalıdır! 22 Mayıs'ta KPSS sınavına girecek öğretmen adaylarının 9 ay gibi bir bekleme sürecine sokulması çok acımasız olacaktır. My memur olarak biz de tüm atama bekleyen öğretmenler ve diğer adayların mağduriyetlerinin giderilmesi için ve seslerini duyurmak için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz.

Atamaların yılda 1 kez yapılması mantıklı bir uygulama olmasının yanı sıra birden ortaya çıkan bu uygulama önümüzdeki yıl sınav tarihlerinde değişiklik yapılarak uygulanmalı ve öğretmen adayları gelecek planlaması ve sınava hazırlık aşamasını sağlıklı yürütebilmeleri için bu şarttır.

MEB'de yayınlanan açıklamanın tamamını indirmek için TIKLAYINIZ

Kaynak: Haber Kaynağı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim