Öğretmen Diyarı

Okullarda kurslara ihtiyaç var!

Milli Eğitim Bakanlığı, dershanelerin kapatılması ile ilgili hazırlıklarını sürdürürken bir taraftan da okullarda ve halk eğitim merkezlerinde kurs açılmasına izin verdi. Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Vekili Ahmet Özer, Doğu ve Güneydoğu'da öğretmen açığının 100 binlere ulaştığı ve ücretli öğretmenlerle bu ihtiyacın karşılandığı bu dönemde öğrencilere ücretsiz bir kurs vermenin olumlu olacağını düşündüğünü belirterek, "Bunun adını ister kurs ister mini dershane olsun. Buna ihtiyaç olduğunu düşünüyorum.” dedi. 

 Bakanlık, halk eğitim merkezleri ve okullarda ekonomik durumları elverişli olmayan öğrencilere sınavlara hazırlık kursları açılmasına izin veren genelgeyi 18 Aralık 2008’de valiliklere bir genelge göndererek son vermişti. Bu genelgenin iptali için o dönemde Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası tarafından Danıştay’a dava açmıştı. Danıştay, genelgenin yürütmesini 2011 yılında iptal etti ve kursların yeniden açılabileceği kararını verdi. İptale rağmen 2 yıldır eski genelgeyi tekrar uygulamaya koymayan Milli Eğitim Bakanlığı geçen ay 25 Ekim'de sürpriz bir karara imza attı. Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Doç. Dr.Mustafa Kemal Biçerli illere ‘Sınavlara Hazırlık’ başlıklı bir yazı göndererek, “Halk eğitim merkezleri müdürlüklerince açılan seviye belirleme sınavlarına hazırlık, örgün öğretime destek, Türkçe, matematik gibi kursların açılmaması, ÖSS hazırlık, Anadolu liselerine hazırlık, yatılı ve bursluluk sınavlarına hazırlık, gibi kursların ise kontrollü bir şekilde düzenlenmesine dair 18 Aralık 2008 tarihli yazı yürürlükten kaldırılmıştır.” denildi. Bu yazının valiliklere gönderilmesi ile birlikte ekonomik açıdan zor durumda olan öğrencilerin yararlanması için kurslar tekrar açılabilecek. Bu kurumlarda liselere hazırlık kurslarının yanı sıra üniversiteye hazırlık, matematik, Türkçe, Anadolu liselerine hazırlık, yatılılık ve bursluluk sınavlarına hazırlık gibi birçok başlık altında kurs düzenlenebilecek. Bakanlık, kurslar için velilerden ücret alınmaması ya da düşük bir ücret alınmasını, kurs verecek öğretmelere de ek ders ücreti ödemeyi de planlıyor.

 

İSTER KURS İSTER MİNİ DERSHANE DEYİN BUNA İHTİYAÇ VAR 

 

 Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Vekili Ahmet Özer, geçmiş dönemlerde okullarda ve halk eğitim merkezlerinde derslere takviye kurslarının olduğunu, şartları uygun olan okul ve merkezlerde kurs verildiğini söyledi. Okul öğretmenlerinin bu kurslarda öğrencilere ders vererek çocukların eksik kaldığı derslerine yardımcı olduğunu anlatan Özer. “Çocukların bazı alanlarda bazı derslerde zorlandığını biliyoruz. Okul müdürlüğü ve müdür yardımcılığı yaptığım dönemde bu kursları zamanında bende açtım. Maddi durumu sıkıntılı olan ailelerin çocukları bu kurslara geliyordu. Bu kurslara 2008 yılında ara verildi. Ücretlendirme konusunda da bazı sıkıntılar olmuştu. Yeniden bu kursların açılabilecek olmasını gayet olumlu buluyorum.” Diye konuştu. Hafta sonları kurs düzenlenmesinin öğretmen ve okul açısından önemli bir gelişme olduğunu hatırlatan Özer, “Okulların hafta sonu da açık olması öğrencilere yönelik faaliyetlerin bulunması önemli. Bu noktada okullar yeniden bu işlevini kazanacak olursa memnun oluruz. Burada öğrencinin sadece okulda aldığı derslerle yetinebileceğine inanmıyorum. Doğu ve güneydoğuda öğretmen açığının 100 binlere ulaştığı ve ücretli öğretmenlerle bu ihtiyacın karşılandığı bu dönemde öğrencilere ücretsiz bir kurs vermenin olumlu olacağını düşünüyorum. Bunun adını ister kurs ister mini dershane olarak düşünün buna ihtiyaç olduğunu düşünüyorum.” şeklinde konuştu. 
 
personelmeb.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim