Öğretmen Diyarı

OKULLARDA KAYIT YAPACAK İDARECİ YOK

OKULLARDA KAYIT YAPACAK İDARECİ YOK

Efendim sizlere geçenlerde bir hayırlı olsun ziyaretinde bulunurken bir velinin içeri girmesiyle geçen diyaloğu anlatarak başlamak istiyorum.

Velinin söylediği bir meslek lisesinde 9.sınıf bitiminde yapılan alan /bölüm seçimlerinde başka bir okulda bir bölümü kazanmış çocuğu. Öğrenci ve veli okula gitmişler okul müdürü toplantıdaymış bir okul müdür yardımcısı tayin istemiş, ilgilenen bir müdür yardımcısının odasının önünde ise onlarca insan beklemekte olduğunu söyleyen veli biraz sistemli birazda suçlayıcı bir şekilde konuştuktan sonra odadan çıkınca bizim arkadaş dertlendi.

Özellikle göç alan bölgelerde ciddi bir şekilde İdareci eksikliklerini hissettiklerini söyledi. Asıl sıkıntının ise okullar açılınca yaşayacaklarını söyleyerek geçici görevlendirmelerle ihtiyacı azalmaya çalıştıklarını söyledi.

Daha öncede belirmiştim bu yönetici görevlendirme takviminin çok uzun olması özellikle göç alan ilçelerin okullarında iş ve işlemleri yürütecek idarecilerin bulunamaması demektir.

Buradan yine il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri yöneticilerine uyarım şudur ki en azından kasım aralığa kadar geçici görevlendirme ile okulların İdareci ihtiyaçları bir nebzede olsun  giderilmelidir. 

Velinin yönetici görevlendirme yönetmeliğinden haberi olmaması gayet doğaldır. Okullardaki yönetim zaafiyeti okulu bağladığı gibi ilçe ve il milli eğitim müdürlüklerini de bağlamaktadır. 

Bir sorun sıkıntı yaşanmadan hızlı bir şekilde geçici görevlendirmeler yapılmalıdır.

 

Şaban Adıgüzel

Eğitimci Yazar

 

kamuajans.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim