Öğretmen Diyarı

Okullara yeni yasaklar geliyor...

MEB sağlıklı okul kantini uygulamasında, kola v.b. gazlı içeceklerin ardından çikolata, kek, şeker, dondurma ve benzeri yiyeceklerin de satışını yasaklamaya hazırlanıyor.

Sağlık Bakanlığı'nın obezitenin okul çağındaki çocuklarda çok sık görülmeye başladığı uyarısı sonrası MEB okullardaki kantinler için yeni düzenlemeye hazırlanıyor. 

Yasak kapsamına kızartmalar, cipsler, gevrek çerezler ile tüm çikolata türleri, gofretler, şeker ve şekerleme türleri de dahil edilecek. 

Şeker ve şekerleme türleri jöle şekerleme, sert şekerlemeler, yumuşak şeker, dolgulu-dolgusuz, kaplamalı, draje, tüm lolipopları da kapsıyor. 

Kremalı, çikolata dolgulu, jöleli, kekler ve pastalar da okul kantinlerinde yer almayacak. 

Peki kantinde ne satılabilecek? 
İşte okul kantininde satışına izin verilecek yiyecek ve içecekler: Meyveler, mevsimine uygun çiğ tüketilebilen sebzeler, salatalar, kuru meyveler, tuzsuz ve kabuksuz kuruyemişler, şeker ve tatlandırıcı eklenmemiş içme suyu, süt, taze sıkılmış meyve ve sebze suyu, yoğurt, ayran, peynir, günlük haşlanmış yumurta, çeşnili ekmekler, doğal mineralli su, şekersiz sakızlar.

Bu şekliyle Kantinleri kim işletecek?

 

kamugundemi.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
sadi 2 yıl önce

Kantinlere ne kadar yasak getirseniz getirin faydası olmaz. Çünkü çocuklar kantinde istedikleri olmayınca okula girmeden önce ya da çıktıktan sonra en yakın bakkalda-markette soluğu alıyorlar. ayrıca bu sayılanlar zararlı ise ürettirmeyin o zaman. Resmen tavşana kaç tazıya tut diyorlar. Okul kazanmasın bakkal-market kazansın demek.