Öğretmen Diyarı

Okullara Yeni Ders Geliyor!

19. Eğitim Şurası kapsamında program devam ediyor. Programda kararlar alınmaya başlandı. İlkokul 1, 2 ve 3. sınıflarda Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi olacak.

 

GAZETEKAMU / ÖZEL HABER

 

Eğitim Bir Sen Basın Sekreteri Ali Yalçın twitter hesabı üzerinden açıkladı:

 

Yapılan açıklamaya göre, 19. EğitimŞurasından Anayasa'nın 24. maddesi gereği İlkokul 1. 2. ve 3. sınıflarda Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinin verilmesi kararı alındı. Aynı zamanda okul öncesinde de değerler eğitimi verilmesi de kararlaştırıldı.

 

Anayasa'nın 24.Maddesi gereği ilkokul 1-2 ve 3. Sınıflarda da Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersinin okutulması komisyonda kabul edildi.

 

Değerler Eğitimi Dersine Hangi Branş Öğretmeni Girecek?

 

Milli Eğitim Bakanlığı, zorunlu değerler eğitimi dersini 2015-2016 eğitim-öğretim yılından itibaren okullarda okutmaya başlayacak. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi de seçmeli dersler grubunda okutulmaya devam edecek.

 

Dersin İçeriğinde Neler Olacak?

 

Bütün dinlerin, inanışların öğrenebileceği bir ders olarak okutulacaktır.Müslümanlık, Hıristiyanlık, Musevilik, Alevilik gibi inançlar öğretilecektir. Kültürel değerler, dini değerler, etik değerler gibi ünitelerle dersin içeriği oluşturulacak.

 

Değerler Eğitimi Dersine Kimler Girecek?

 

Okullarda okutulacak değerler eğitimi dersinin hangi öğretmenler tarafından okutulacağı yakın bir zamanda açıklanacak. Sosyal Bilgiler ve Felsefe Grubu Öğretmenlerine verileceğine dair kulislerde bilgiler var ancak son kararı MEB verecektir.

 

Okullara Yeni Sosyal Kulüp Geliyor!

 

MEB’e bağlı okullarda “Değerler ve Etik Kulübü” adlı zorunlu sosyal kulüpler oluşturulacak. Kulüp; kompozisyon, şiir, resim gibi yarışmalar düzenleyecek, okullarda etik temalı seminerler düzenleyecektir. Panolarda da etik ve değerler teması işlenecektir.

Anahtar Kelimeler:
Okullara Yeni Ders Geliyor!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim