Öğretmen Diyarı

Okullara isteğe göre mescit hakkı

AYŞEGÜL KAHVECİOĞLU

Milli eğitim Bakanlığı (MEB) okul öncesi ve ilköğretim kurumları yönetmeliğini birleştirerek, sadeleştirdi. Yeni yönetmeliğe göre, yatılı bölge ortaokullarının pansiyon kısımlarında ibadethane açılacak. Okul öncesi eğitim ve ilköğretim kurumlarında talep olursa ibadet ihtiyaçlarını karşılayacak uygun mekan ayrılabilecek.

Yönetmelikle, öğrencilere verildiği halde uygulamada çoğunlukla velilerin hazırladığı, "performans ödevi" kaldırıldı. Artık derslerde cep telefonunu açık bulunduran öğrenciler "uyarı"; okul içinde izinsiz görüntü ve ses kaydeden öğrenciler "kınama" cezası ile cezalandırılacak.

MEB Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği, Resmi gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. 97 maddelik yönetmelikte şu düzenlemeler yer alıyor:

Performans ödevi

* Öğrencilere verildiği halde uygulamada çoğunlukla velilerin hazırladığı, "performans ödevi" kaldırıldı.Öğrenciler "ders etkinliklerine katılımları" ile değerlendirilecek.

* Okul öncesi eğitim kurumlarının tamamında ikili eğitim uygulamasına geçildi.

* Yemek ve dinlenme için verilen öğle arası en az 40, en çok 90 dakika olacak.

* Ana sınıflarına, kayıtların yapıldığı yılın eylül sonu itibarıyla 48 ayını dolduran ve 66 ayını doldurmayan çocuklar kaydedilecek.

* İlkokul 1, 2 ve 3. sınıflarda öğrencilerin başarıları karnede, "çok iyi", "iyi" ve "geliştirilmeli" şeklinde gösterilecek.

Cep telefonuna kınama

* Bundan böyle derslerde cep telefonunu açık bulunduran öğrenciler "uyarı"; okul içinde izinsiz görüntü ve ses kaydeden öğrenciler ise "kınama" cezası ile cezalandırılacak.

* Yatılı bölge ortaokullarının pansiyon kısımlarında ibadethane açılacak. Okul öncesi eğitim ve ilköğretim kurumlarında talep edilmesi halinde ibadet ihtiyaçlarını karşılayacak uygun mekan ayrılabilecek.

 

\"Milliyet\"

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol