Öğretmen Diyarı

Okullar Dersaneye Dönüşüyor

Eğitim ve sınav sistemleri sürekli ismen değişse de yaşadığımız sorunlar hiçbir zaman bitmiyor. Eğitim milli ama yapılanlar hiç de milli eğitimle alakalı değil. Üretilen sistemler tam olarak denenmeden öğrencilere, öğretmenlere yöneticilere sorulmadan hayata geçirilince doğal olarak tepkiler ortaya çıkıyor. Eğitim sistemi bir yapboz tahtası haline geliyor. Sürekli bir şeyler deneniyor ama başarılı olunamıyor. Arada kalanlarsa her zaman olduğu gibi kobay fare gibi kullanılan öğrenciler oluyor.

 

Şimdi de hiçbir sorun çözülmemiş gibi dersane sorunu gündeme getirildi ve bir anda dersanelerin kapatılması veya dönüştürülmesi tartışılır oldu. Hızlı bir şekilde yasa geçti ve okulların dönüşüm süreci başladı. Yine alelacele geçirilen bir yasayl karşılaştık. Her hızlı geçen ve tartışılmayan yasada olduğu gibi burada da ileride bir sorun yaşanacağı kesin. 

 

Şimdi dersane sahipleri kara kara ne yapacağını düşünüyor. Çoğunlukla bakanlıktan tatmin edici ve net açıklama gelmeyişi onları meraklandırıyor. Türkiye'de 3600 dersane var ve bunların kapanmaması için okula dönüşmekten başka çaresi yok. Okula dönüşünce sistem iyileşecek mi? Elbette hayır. Aksine dersane sistemi milli eğitimin içine iyice işleyecek ve okullar artık "dersane" gibi olacak. Yani öğrencilere bir şeyler öğretmek, hayatın anlamını sorgulatmak yerine testlerle boğulacak, yarış atı gibi sürekli ölçülecek, denenecek. Sonuç olarak insanı sorgulamamaya ve sadece ezberleyip geçici bilgiyle kurtulmaya itecek bir sistem meydana gelecek. Doğru yanlış birbirine girecek, sistem iyice karıştırılacak. Belki de öğrencilere sırf başarı ortalaması yüksek görülsün diye havadan notlar verilecek, öğrencinin karne notları hak etmediği puanlarla şişirilecek. 

 

Biz buradan yetkililere soruyoruz. Yukarıda sistemin artılarını eksilerini okudunuz. Peki hangi sistem doğru? Sizin yerinize biz cevaplayalım: İkisi de yanlış. Çünkü öngörülü yöneticiler, idealist bürokratlar olmadığı sürece eğitim sistemimiz yapboz halinde sürekli bir şeylerin denendiği bir alan olmanın dışına çıkamayacak. 

 

mebpersonelleri.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol