Öğretmen Diyarı

Okullar açılalı 2 hafta oldu, öğretmensiz eğitim kaosa dönüştü
Van Ticaret ve Sanayi Odası (TSO), açığa alınan öğretmenlerle ilgili basın açıklaması yaptı. Bine yakın öğretmenin açığa alınması ile birlikte var olan öğretmen açığının 4 bin 500 yükseldiğini belirten TSO Yönetim Kurulu durumun ciddî ve vahim olduğunu belirtti.

Eğitim sisteminin kaosa döndüğünü belirten TSO Yönetim Kurulu düzenlediği basın açıklamasında, “Geçtiğimiz günlerde öğretmenlerin açığa alınması, ilimizde zaten kötü durumda olan eğitim durumumuzun daha da kötüye gitmesine neden olmuştur. Yeni eğitim öğretim yılında ilimizde bulunan öğretmen açığı yapılan görevden almalar ile daha da artmış ve eğitim sistemi tam bir kaosa dönmüştür. 1000’e yakın öğretmenin açığa alınması ile var olan öğretmen açığının da eklenmesi ile bugün ilimizde 4 bin 500 civarında öğretmene ihtiyaç duyulmaktadır. Kentimizdeki olumsuz durumlara rağmen çocuklarımızın okumaları konusunda verilen mücadele, son dönemde yapılan açığa alınmalar ile artık tıkanmıştır. Sadece bir okulumuzda 13 tane sınıf öğretmeninin göreve başlamaması nedeni ile bu sınıflarda okuyan öğrenciler hâlâ eğitim ve öğretime başlamış değiller, bunun gibi onlarca okulun olduğunu biliyoruz. Bu çocuklar zaten var olan dezavantajlı durumları da göz önüne alındığında adeta geleceklerinin yok edilmektedir.” değerlendirmelerinde bulundu.

Mağduriyet giderilsin

Van TSO Yönetim Kurulu açıklamasında görevini suiistimal eden veya kanunen suç işlediği tesbit edilenler hakkında işlem yapılması gerektiği vurgulanırken, görevden alıp inceleme sonuçlarının ne zaman tamamlanacağı belli olmayan bu yöntem ve uygulamanın öğretmenler ve öğrenciler açısından son derece olumsuz sonuçların oluşmasına yol açtığı belirtildi.

 Van - Oktay Yıldırımoğlu
Anahtar Kelimeler:
OkulEĞİTİMöğretmenVan

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim