Öğretmen Diyarı

Okul'da Dershane Uygulaması Resmen Başladı; İŞTE O İLK UYGULAMA

 

Nesrullah SONAY- BUGÜN GAZETESİ


Kimi kendi öğretmenleriyle kimisi de anlaştığı dershane aracılığıyla ders vermeye hazırlanıyor. Bunun için kayıt almaya başlayan birçok okul var. Bazı okullar ise talep olması durumunda mezun öğrencilere de ders vermeyi düşünüyor.


24 AĞUSTOS’TA DERS BAŞI


Bu okullardan biri de İstanbul’da bulunan Türk Kızılayı Kartal Anadolu Lisesi. Yüksek Öğretime Geçiş (YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınavı’na (LYS) hazırlık için öğrenci kayıtlarının alınmaya başladığını belirten Okul Müdür yardımcısı Alperen Hakkakul, yeterli sayıya ulaşması halinde derslerin 24 Ağustos’ta başlayacağını kaydetti.


Bir yıl içerisinde toplam 750 saat ders işleneceğini ifade eden Hakkakul, “Deneme sınavları ve ders yayınları dahil olmak üzere 2 bin lira gibi bir fiyat belirledik. Maliyeti bu yönde. Ancak öğrenci sayısına göre bu fiyat yeniden revize edilebilir. Şu an bunu netleştirmiş değiliz. Öğrenciler yoğun bir şekilde kurslara rağbet gösteriyor. Çok sayıda öğrenci kaydı aldık. Öğrenciler okulda ders göreceği için normal eğitimde öğrenci giriş çıkışlarını değiştireceğiz. Örneğin öğleden sonra 3 saat kurs olacaksa normal öğretimi 1 saat erken bitirmek zorunda kalacağız” dedi.


KİTAP BASTIRACAKLAR


Hakkakul, hafta içinde verilecek derslerin ETÜT şeklinde olacağını hafta sonu da normal dersin işleneceğine dikkat çekerek, “Aksi halde kurtarmaz.  Dersleriokuldaki öğretmenlerimiz verecek. Kurs kapsamında konu anlatımlı kitaplar, soru bankası, konu tarama testleri için yayın temin ediyoruz.


Şu an bununla alakalı teklifleri değerlendiriyoruz. Hangi firma uygun fiyat veriyorsa onunla anlaşacağız. Mezunlarla ilgili henüz net bir şey söyleyemiyoruz. Talep olması durumunda onu da gerçekleştirebiliriz” diye konuştu.  


MEZUNLARA DA DERS


Fen liseleri de dershaneciliğe el attı. Yüksel İlhan Alanyalı Fen Lisesi Rehber Öğretmeni Recep Bayram, kursların okul açıldığında başlayacağına işaret etti. Bayram, “Sene içinde görüşmelerimizi yaptık, artık kayıtları almaya başladık. Ücret konusunda bir firmayla görüşmelerimiz devam ediyor. Dersleri bir firma aracılığıyla vereceğiz. Şu an ki planlamada yılda 800 saat civarında ders verilecek” şeklinde konuştu.


FİYATLAR ESNEK


“Yeteri kadar mezun öğrenci olması durumunda onlara da ders vereceğiz” diyen Bayram, bunu da görüşülen firma aracılığıyla yapacaklarını anlattı. “Ancak fiyatın devam eden öğrencilerle aynı olacağını düşünmüyorum. Bin veya 2 bin liraya mezun öğrencilere kurs vermemiz oldukça zor” dedi.


İLK DÜĞME YANLIŞ İLİKLENDİ


Bah­çe, okul­lar­da ör­gün eği­tim öğ­ren­ci­le­ri­nin aka­de­mik ve eğit­sel ba­şa­rı­sı açı­sın­dan iç­ler acı­sı bir tab­lo ol­du­ğu­na dik­kat çe­ke­rek “Ay­rı­ca son sı­nıf öğ­ren­ci­le­ri­nin sı­nav­la­ra ha­zır­lık so­ru­nu he­nüz çö­zü­le­me­miş­ken ME­B’­in me­zun öğ­ren­ci­le­rin sı­nav­la­ra ha­zır­lık prob­le­mi­ni de okul­lar­da çöz­me­ye kalk­ma­sı pa­nik­le ve dü­şü­nül­me­den atıl­mış son de­re­ce olum­suz bir adım­dır. Okul­la­rı eği­tim, öğ­re­tim, gü­ven­lik vb. yön­ler­den olum­suz ola­rak et­ki­le­ye­cek­ti­r” di­ye ko­nuş­tu. Bah­çe söz­le­ri­ni şöy­le sür­dür­dü, “İlk düğ­me yan­lış ilik­le­nin­ce son­ra­ki­le­rin hep­si de yan­lış ilik­len­miş olur.MEB ön­ce eği­tim ça­lı­şan­la­rı­na kar­şı iş­le­miş ol­du­ğu cü­rüm­ler­den vaz­geç­me­li. Aç­tı­ğı ya­ra­la­rı te­da­vi et­me­li.”


ALTYAPI YOK


Aktif Eğitim-Sen Genel Başkanı Osman Bahçe, dershanelerin dönüşümü komedisinden çıkış yolu bulamayan Bakanlığın, kendi okullarında dershanehizmeti vermenin yollarını aradığını belirtti.


PERSONEL EKSİK


Okullarda fiziki alt yapı eksiklikleri ile personel eksikliğinin had safhada olduğunu ifade eden Bahçe, “Okullarımızda normal eğitim verilen öğrencilerimize, yine kendi okullarında farklı olarak nasıl bir destek eğitimi sunulacağı merak konusu” dedi.

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol