Öğretmen Diyarı

Okulda Ders Denetimini Kim Yapacak?

Yönetmeliklerde denetçi ve denetmenler tek çatı altında toplanarak “Maarif Müfettişi” olarak düzenleme yapıldı. Bakanlık merkez teşkilatında “İÇ DENETİM BİRİMİ BAŞKANLIĞI” oluşturulması, illerde “Maarif Müfettişleri Başkanlığı” atamalarının yapılması gerçekleştirildi.

 

Kurumların denetimi ile ilgili kılavuzlar güncellendi. Yeni düzenlenen MEB Rehberlik ve Denetim Başkanlığı ile Maarif müfettişleri Başkanlıkları yönetmeliğinin Müfettiş ve Müfettiş Yardımcılarının Görev ve Yetkilerini düzenleyen 57. Maddesinde öğretmen veya ders teftişinden bahsedilmemiştir. Bu çalışmalarda müfettişlerce yapılan ders denetimi kaldırıldı.

 

Rehberlik ve Denetim Başkanının yasal düzenlemelerden sonraki toplantılarında “gerekmedikçe öğretmen denetimi yapılmayacak” ifadesi kullanılmış. Teftiş kaldırılmadığına göre ders denetimi veya öğretmen denetimini kim yapacak? Sorusu akıllara geliyor.

 

Halen okul ve kurum müdürleri dönemde en az bir kez öğretmeni sınıfta ziyaret ederek denetim yapmak zorunda. İlerleyen günlerde okul ve kurum müdürlerinin denetim işlerinde daha etkin bir rol üstleneceği görülüyor.

 

ahmetyılmaz@kamu.tv.tr

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim