Öğretmen Diyarı

OKULA YASAK VALİYE SERBEST !!

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG), Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınavı’nda (LYS) dereceye giren öğrencilerin açıklanmasını okullara yasaklamıştı.


Söz konusu yasağın ihlal edilmesi durumunda okullara kapatma cezası verilecekti. Hatta Türkiye genelinde yaygın eğitim kurumu olan İstanbul’daki bir öze okula 15 gün kapatma cezası verilmişti.


FOTOĞRAFLARIYLA AÇIKLADI


Ancak öğrenci mahremiyetini korumayı amaçlayan yasağın sadece özel okullarla sınırlı olduğu ortaya çıktı. Yasağı ilk delenlerden biri Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş oldu. Vali önce TEOG-2’de Türkiye birincisi olan öğrencileri açıkladı. Bu öğrenciler isimleri ve fotoğrafları da valilik web sitesine konuldu.


BİLGİSAYAR HEDİYE ETTİ


Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, Milli Eğitim Şube Müdürü Mustafa Yetiş ve okul müdürüyle birlikte TEOG birincilerini evinde ziyaret etti. Öğrencileri başarılarından dolayı tebrik eden Vali Demirtaş, 1 Aralık İlkokulu 8. sınıf öğrencilerine diz üstü bilgisayar hediye etti. Bu ziyaretin fotoğrafları da valilik sitesinde yer aldı.


CEZA VERİLECEK Mİ?


Eğitim-Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca, kararın en başından beri yanlış olduğunu savunarak, “Şimdi devlet okullarındaki birinciler açıklandı. Devlet okullarına da mı kapatma cezası verilecek? Ya da valiye mi ceza kesilecek” diye sordu.


KURALA DEVLETİN VALİSİ UYMADI


Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk “MEB, bir kural getirdiyse önce bu kurala devletin valilerinin uyması gerekir” diyerek yasağın delindiğini söyledi.


Kaynak Bugün

Anahtar Kelimeler:
okula yasak valiye serbest

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim