Öğretmen Diyarı

Okula Karşı İlgisiz Olan Veli ve Öğrenci

Esenler Aksoy İmam Hatip Ortaokulu Müdürü Mahmut Balcı veliler toplantısında okul veli, öğrenci veli ilişkilerine değindi. Güçlendirme çalışmaları nedeniyle başka okullarda eğitim ve öğretim gören Esenler Aksoy Ortaokulu ve Aksoy İmam Hatip Ortaokulu sonunda kendi binasında ilk veliler toplantısını yaptı. Okul bahçesinde velilere hitap eden okul müdürü Mahmut Balcı yaptığı konuşmada şunları söyledi: ‘Değerli velilerimiz önce sizleri okul inşaatının son durumu hakkında kısaca bilgilendirmek istiyorum. Çok şükür okulumuza kavuştuk.

Yedi yüz öğrencimizin başka okullarda ve yaklaşık bin öğrencimizin de yaşadığı taşımalı eğitim çilesi bir an önce bitsin diye gösterdiğimiz çabalar sonuç verdi ve inşaat daha erken bitti. Elbette çeşitli eksiklerimiz var. Bunları da üst makamlarımıza iletiyoruz., inşaat öncesinden kalan malzemeleri sınıflara taşıyarak ve çeşitli kurumlardan da bazı malzemeleri talep ederek eğitim ve öğretime başladık. Bu konuda siz değerli velilerin de katkılarını bekliyoruz. Bazı velilerimiz her şeyin dört dörtlük olmasını istiyor.

Ancak eğitime destek vermeye gelince bu velilerimizin ortadan kaybolduğunu görüyoruz. Destek olanlara teşekkür ediyoruz. Bilmeliyiz ki okula karşı maddi ve manevi olarak ilgili olan velinin öğrencisi de başarılı olur. Bir okul bulunduğu mahallenin görüntüsü demektir. Başarılı bir okul o mahalleyi dönüştürür. Bu da okul ile velilerin birlikte yapacağı çalışmalarla gerçekleşir. Okulla ilgilenmek sadece öğrenciyi okulun kapısına kadar getirip akşam da almak değildir.’          

  İnşaat döneminde okula yakın camide veliler toplantısı yaptığı için gündeme gelen Aksoy İmam Hatip Ortaokulu müdürü Mahmut Balcı velilere ne gibi görevler düştüğü konusunda ise şunları söyledi:          

  ‘Öğrenci velisi de tıpkı öğrenci gibi okumalı, kendisini geliştirmeli, okula, öğretmene, okul yönetiminin önerilerine kulak vermeli. Bazı velilerimiz okul ile iletişim kurmak yerine okul idarecilerini oraya buraya şikayet ederek değerli vakitlerini almakta. Her vatandaşın eleştiri ve şikayet etme hakkı vardır. Ancak eleştiri ve şikayet doğru bilgilere dayanmaz ise hem sahibini mahçup eder hem de yöneticilerin çalışma isteğini azaltır. Bu okul uzun süre vekaleten idare edildi. Bizler ise eskisi gibi olmasın diye çabalıyoruz.

Bizlere destek olur iseniz okulumuz Esenler’in iyi okullarından biri haline gelecektir. Başarı ve disiplin velinin de okul yönetimine destek vermesiyle sağlam bir zemine oturur.

İlgisiz, devamsız, dağınık olan öğrencisi ile ilgilenmeyen velinin sonuçtan sadece okulu sorumlu görmesi doğru değildir. Velilerimize okul aile birliğine destek olmasını öneriyorum.’


kamuajans.com


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol