Öğretmen Diyarı

Okul zili çalıyor! Hazır mısınız?
Demet DEMİRKIR/HABERTURK.COM

 

ŞİMDİYE kadar anaokulunda ve annesi ile birlikte zaman geçiren çocuklar artık okulun başlamasıyla birlikte yeni bir aşamaya geçiyorlar. Aileleri tarafından tüm istekleri ön planda tutulan çocuklar artık düzen ve kural kavramlarıyla tanışacaklar. Toplumsal kuralları öğrenmeye başlayacak ve her istediklerini, istedikleri zamanda yapamayacaklar.

Tuvalete gitmek, su içmek, oyun oynamak artık hep kurallar dahilinde olacak. Ayrıca daha önce hiç bilmedikleri bir ortamda bulunacak, hiç tanımadıkları insanlarla iletişim halinde olacaklar. İşte bu önemli değişim, çocuklarda fiziksel ve ruhsal sorunlara varabilecek tepkilere yol açabiliyor. Çocuklar korkularını, bağırıp çağırma, ağlama ve anne babanın eline sıkı sıkı sarılma gibi davranışlarla gösterebiliyor.

OKUL FOBİSİ GELİŞEBİLİR!

 Bazı çocuklarda ise bu durumlara ek olarak fizyolojik rahatsızlıklar da görülebiliyor. Çocuğun ateşi yükselebiliyor, bulantı ve halsizlik gibi sorunlarla karşılaşabiliyorlar. Daha da önemlisi; özellikle anne ya da babasına çok düşkün, evde aşırı özen gösterilen çocuklarda okul fobisi gelişebiliyor. İşte bu nedenle okula iyi ve doğru bir başlangıç yapmak önemli. Bu noktada sadece öğretmen ve okul idarecilerinin değil, anne babaların da yaklaşımı büyük önem taşıyor.

Psikolog Yrd. Doç. Dr. Ferahim Yeşilyurt, okulun ilk günlerinin kabusa dönüşmemesi için anne babalara önerilerde bulundu. Sağlık kontrolünden geçirin Çocuğunuzun fiziksel ve ruhsal sağlığını mutlaka kontrol ettirin. Çocuk doktoru, göz doktoru ve diş hekimi muayeneleriyle birlikte gerekiyorsa psikolog görüşmesini organize edin.

Çünkü çocuğunuzun okulda başarılı olabilmesinin ilk koşulu  fiziksel ve ruhsal anlamda sağlıklı olmasıdır. Bu nedenle olası sorunlar erken belirlenirse daha kolay çözülecek ve çocuğunuzun okula daha kolay adapte olmasına katkı sağlayacaktır.

 

MOTİVASYONU ARTIRACAK MALZEMELER ALIN!Ders motivasyonunu artırabilecek renkli kalemler, boyama ve yazı malzemeleri alın. Üzerinde çizgi roman kahramanlarının olduğu bazı ürünlerle, parlak, canlı renklerden yapılmış materyaller daha çok ilgisini çekecektir. Okul alışverişine birlikte çıkın ve mümkün olduğunca onun seçimlerine saygı gösterin.

 


 

GÜVEN DUYGUSUNU ARTIRIN!Çocuğunuzun yaşayabileceği korku ve kaygılarını anlamaya ve ona destek olmaya çalışın. Bunun için ona “Ben de okula başlarken biraz heyecanlanmıştım ama yeni arkadaşlar edinince hoşuma gitmeye başladı ” şeklinde cümleler sarf edin.

“Korkmana gerek yok , koca adam oldun gibi şeyler  demeyin. Onu dinleyin ve anladığınızı belirtin. Anlayışlı çabalarınız çocuğunuzun güven duygusunu artırarak okula uyumunu kolaylaştıracaktır.

 

KORKULARI VE KAYGILARI HAKKINDA KONUŞUN!Öncelikle ilk haftalarda çocuğunuzun biraz korku ve kaygı yaşamasının normal olduğunu ona anlatın. Okula başlamadan önce bu konuyla ilgili onunla konuşun.

“İlk günlerde biraz korkutucu görünebilir, ancak yeni arkadaşlarla tanıştıktan sonra daha çok keyif alacaksın. Yeni okulun, yeni arkadaşların olacak. Okulda oyunlar oynayacaksın. Senin sıran ve senin kitapların olacak. Okula seni ben bırakıp, sonra yine ben alacağım” şeklinde cümleler sarf edin.

 

“SEN YAPAMAZSIN" DEMEYİN“Okulda sen kaybolursun”, “Büyük çocukların yanında kendini koruyamazsın”, “Derste yerinde oturamazsın” tarzı mesajlardan uzak durun.

Bu mesajlar çocuğunuzun okula uyum sağlamasını zorlaştırmasının yanı sıra; özgüven kaybı, okul fobisi vs sorunlar oluşturabilir. “Öğretmenine seni şikayet edeceğim” gibi cümlelerle de çocuğunuzun okulu tehlikeli bir ortam olarak düşünmesine neden olabilirsiniz.

“Yeni okulunda ben sana güveniyorum. Yeni arkadaşların olacak, öğretmenin sana destek olacak” gibi cümleler kurun.

 

BÜYÜDÜĞÜNÜ VURGULAYIN!Okula başlamak büyüdüğünün bir işaretidir. Büyüdükçe yeni okullara gideceği düşüncesini vurgulayın. Çocuklar büyüme düşüncesinden hoşlanacaklardır.

“Sen artık büyüdün. Senin yeni bir okulun oldu, yeni arkadaşların var. İeride daha büyük sınıflara geçeceksin” gibi cümleler sarf edebilirsiniz.

 

ÖĞRETMENİ SEVDİRİNÖğretmeni sevmesi onu benimsemesi çocuğunuzun hem ders başarısını artıracak hem de önemli bir figür olarak onu model almasına yardımcı olacaktır.

Öğretmenini sevmesi derslerini daha iyi dinlemesi, öğretmeninin erdemli davranışlarını daha kolay model almasına ve sınav başarısını artırarak öğretmeninin ilgisini çekmeye çalışmasına katkı sağlar.

 
 
 
OKULUN VE ÖĞRETMENİN AÇIĞINI ARAMAYIN!Okul ve öğretmen çocuğunuzun gelişimi için büyük katkılar sağlayacaktır. Çocuğunuzun okula ve öğrenmeye ilişkin tutumu anne babanın düşünceleriyle şekilleniyor.  Okulu ve öğretmeni suçlamak, eleştirmek onun motivasyonunu düşürebilir Anne babanın eleştirdiği öğretmene öğrenci de soğuk bakabiliyor. ‘Okuyup da ne olacak, biz okumadık ama yine de para kazandık ‘ türünden konuşmalardan kaçının.
 

ENDİŞELERİ ANLAYIN!Yeni ortamlar yeni endişeleri beraberinde getirir. Okula yeni başlayan çocuk arkadaş bulabilecek miyim? Öğretmene kendimi gösterebilecek miyim?

Arkadaş ve sınıfımı bulabilecek miyim? Ya kaybolursam? Tuvaletim geldiğinde ne yapacağım? gibi endişeler yaşarlar. Bu endişeler zamanla okula uyumla birlikte azalır. Çocuğunuzla yaşadığı kaygılar hakkında konuşmaya çalışın. Sizlerin de başlangıçta böyle endişeler yaşadığınızdan bahsedebilirsiniz. Örneğin, ben de senin gibi korkuyordum ama sonra alıştım diyebilirsiniz.

 


 

ONA KENDİ ÖĞRENCİLİK YILLARINIZI ANLATINKendi öğrencilik yıllarınız ile ilgili paylaşımlarda bulunun. Bu paylaşım onlara öğüt vermekten daha çok işe yarar.”İlk günlerde ben de arkadaş bulamayacağım ye da öğretmenim beni sevecek mi gibi kaygılar duyuyordum. Ama zamanla bu duygularım geçti” şeklinde cümleyi umutlu biçimde sonlandırın.
 

KAYGILARDAN UZAKLAŞINÇocuğunuz sizden uzaklaşacağı için bir takım korkular içerisine girebilirsiniz. Öncelikle bu konudaki kaygılarından uzaklaşmanız gerekiyor. Çünkü kendi kaygılarını azaltan veli, çocuğuna da model oluyor.
 

İLK GÜNLERDE OKULA BERABER GİDİNOkula ilk günlerde birlikte gidin, ortama alışması için onunla sohbet edin, kaygısını azaltmaya çalışın. Örneğin “Okulda yeni arkadaşlar edineceksin, eğlenceli oyunlar oynayacaksın diyebilirsiniz. Başka çocuklara bakıp, “Bak o korkuyor mu?” demeyin ya da ağabeyi, ablasıyla kıyaslamayın. Bu tür cümleler çocukta duygularının normal olmadığını ya da kabul edilmediği düşüncesini doğurur.
 

ÖĞRETMENLE TANIŞINBu davranışınız, Çocuğunuzun öğretmeniyle tanışmanız hem sizin endişelerinizi azaltmaya hem de çocuğunuzun endişelerini azaltmaya yardımcı oluyor
 

OKUL BİTİMİNDE ORADA OLACAĞINIZI SÖYLEYİNBugüne kadar annesinden ayrılmamış, okul nedeniyle yeni ayrılık yaşayan çocuklar okul bitiminde annelerin kendilerini almaya gelmeyeceği ve okulda bırakarak terk edeceği düşüncesine kapılabilirler. Bu nedenle okul sonunda orada olacağınızı belirtin. Başlangıçta yanında kalın. İlk günlerde okula birlikte gidip okulun önünde bekleyebilirsiniz. Çocuğunuz sizin kendisini bırakıp gitmeyeceğinize, bir süre sonra onu geri alacağınıza dair güveni oluşunca yavaş yavaş ayrılabilirsiniz. İlk gün okul bitene kadar okul civarında bekleyebilirsiniz.  Alıştıkça yavaş yavaş okuldan uzaklaşabilirsiniz. Özellikle ilk günlerde tüm çocuklar okula yabancı oldukları için kaynaşmak daha kolay olacaktır. Bu nedenle ilk günlerde devamsızlıktan kaçınmak gerekiyor.
 

OKULA GİTMEK İSTEMİYORSA SERİN KANLI YAKLAŞINOkula gitmek istemeyen öğrencilerde ateşin yükselmesi, halsizlik, bulantı, karın ağrısı gibi fizyolojik rahatsızlıklar yaşanabiliyor. Bu durumlarda telaşla her defasında ‘ tamam madem hastasın bugünde okula gitme’ demek ya da apar topar doktora götürmek yerine daha serinkanlı yaklaşımlarda bulunun.  Sorun olduğunda hemen çocuğu okuldan almak yerine okulda kalması için teşvik edin. Siz de çocuğunuzdan ayrılmakla ilgili kaygılarınızı gözden geçirin. Çocuğunuza kimsenin sizin gibi bakamayacağını ve sizden ayrıldığında çocuğunuzun başına kötü şeyler gelebileceğinden korkuyor olabilirsiniz.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim