Öğretmen Diyarı

OKUL YÖNETİCİLERİNDEN YÖNETİCİ ATAMA YÖNETMELİĞİNE TEPKİ

İnsan kaynakları genel müdürü sayın Hamza Aydoğdu MEB Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği tarafından Sakıp Sabancı Basın Merkezi’nde düzenlenen “Basın Merkezi Toplantıları”na katılan MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürü Hamza Aydoğdu Müdürler sınavı kazanan müdür yardımcıları arasından seçilecek dedi.

Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmelerine Dair Yönetmelikte yapılan değişikliklere de değinen Aydoğdu, yönetmeliğe her kesimden olumlu dönüşler aldıklarını kaydetti. ''Sayın genel müdür herkesim içinde mesela kimler var diye sormak lazım''


Yönetmelikle hiyerarşik yapı oluşturduklarının altını çizen Aydoğdu, müdür yardımcılığı için merkezi yazılı sınav getirdiklerini belirtti. Aydoğdu, müdür yardımcılığı yapmayanların da okul müdürü olamayacağını dile getirdi.


"Okul müdürlüğüne neden sınav getirilmediği" şeklinde eleştiriler yapıldığını ifade eden Aydoğdu, "Okul müdür yardımcılarından müdür seçeceğimiz için, müdür de otomatik olarak sınavı kazananlar arasından seçileceği için, iki kez sınavın yapılmasının doğru olmayacağını düşünüyoruz" şeklinde açıklamalarda bulundu.

Sayın genel müdür yönetmelikle ilgili  her kesimden olumlu düşünceler aldıklarını söyledi.
 
Sayın genel müdürün her kesimin olumlu karşıldaığı söylediği bu yönetmelikle ilgili şu sorularada cevap verirse sanırım bir önceki yönetmelikle büyük uğraşlar sonucu atanan yandaş olarak itham edilen mevcut  müdür ve müdür yardımcılarıda memun olacak.
 
 
 
652 sayılı kanunla Hükümetin ve MEB'in politikalrına karşı çıkan öğrencileri gezi eylemlerine yönlendiren,  memuru olduğu halde hükümet aleyhine çalışan bir çok okul müdürü görevden alınmış ve yerlerine başta Türk eğitim Sen,Eğitim Sen ve diğer sendikalrın yandaş kadrolaşma diye karşı çıktıkları hükümet ve MEB'in politikalrını benimseyen bu doğrultuda gayret gösteren şundaki idareciler yerlerine görevlendirilmişti. 
 
Yeni  yönetmelikle  ise bu  müdür yardımcılarının ve müdürlerin görevleri dört yıl süre dolunca sona ercek , müdür yardımcıları öğretmenlerle birlikte yeniden sınava girecek 70 puan barajını geçecekte , artık nereye atanabilirse  kendi okuluna atanma şansı  sıfır.O zman adama sormazlar mı bizim gibi  yandaşların görevini dört yıl sonunda sonlandırcaktınız ,3 yıldır yandaşlar kadrolaşıyor diye bu kadar yaygaraya ne gerek vardı. 
 
Ayrıca  Danıştayın yazılı ve sözlü yapılabilr demesine rağmen sayın genel müdür ve yönetmeliği hazırlayan ekibi  müdür yardımcılığında neden sadece yazılı koymuştur.Yandaşlar olarak  merak etmiyor değiliz.Herhalde insan kaynakları 7 haziran sonrası yeni bir konsepti mi benimsedi.
 
 
 
Dört yıl sonunda müdürler sözlü ve müdür yardımcıları ise yazılı sınavı geçse bile okullar tüm kazanalara açılacağı için kendi okullarına atanma şansı yok denecek kadar azdır.Atanan insanlar en az bir yıl okullarını tanımaya son iki yılda herhalde  ellerinde kitap odalarında sınavlara  çalışmakla geçireceklerdir.Okullarına dört yıl için ayracakları zaman, oda olursa bir yıl, ondan sonra MEB bu insanlardan başarı bekleyecek.Nasıl olacaksa.
 
 
 
Sayın genel müdürün basın açıklamasında yönetmelikle ilgili her kesimden olumlu görüş aldıklarını söylemekte biz diğer sendikaların bize atfettikleri anlamda  mevcut yandaş müdür ve müdür yardımcıları olarak memun olmadığımızı sayın genel müdürü iletmek istiyoruz.
 
Yine yandaşı olarak gösterildiğimiz Eğitim Bir Sen de  bu yönetmelikten duyduğu memuniyeti sayın genel müdüre iletmişmidir merak etmiyor değiliz.?
 
Yönetici atama yönetmeliğin den Türk eğtim Sen başkanı ismail koncuk kısmen memunluğunu belirtmiş ve bazı üst düzey MEB yöneticilere yönetmelik   dolayı teeşkür ettiğini açıklmaştı.Bizde yandaşlar olarak merak ediyoruz İsmail koncuğu memun eden bu üst düzey yöneticiler acaba kimdir?
 
Biz yandaş müdür ve müdür yardımcıları! olarak bu yönetmelikten memun değiliz ve sayın genel müdüre olumsuz görüş bildiriyoruz.
 
MEVCUT  MÜDÜR VE MÜDÜR YARDIMCILARI

 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim