Öğretmen Diyarı

Okul ve Yeşil Okul arasındaki fark

Okul, eğitim ve öğretim verilen binalardır. Bir de Yeşil Okul var ki, insanın milyonlarca yıllık eğitim ve öğretimini doğayla birlikte yansıtır.
Sizce hangisi daha eğitim öğretim amacına yöneliktir. Okul mu? Yeşil Okul mu? Dünya’da, dünyanın milyarlarca yıllık geçmişiyle birlikte insanın da milyonlarca yıllık geçmişini kabul eden, asıl eğitim ve öğretimin doğanın bizatihi kendisinden geçtiğini bilen eğitimciler yaygın olarak Okul yerine Yeşil Okul projelerini tercih ediyor.


Söz konusu eğitimciler, okul kavramının eğitim ve öğretim için ne denli önemli olduğunu kavradıklarından olsa gerek, Okul yerine Yeşil Okul tasarımlarıyla hem ilk, orta ve lise çağındaki çocuklarla gençlere eğitim veriyor hem de bu eğitim kapsamında verilen öğretilerin gözlemlenebilir olmasının yanı sıra sınanabilir olmasını sağlıyor. Yani Okul binalarında verilmesi mümkün olmayan bilimsel düşünceyi, Yeşil Okul projeleriyle vermek daha mümkün oluyor.

Bizde size bu münasebetle Okul ve Yeşil Okul hakkında dünyada ödül sahibi 3 adet eğitim ve öğretim kurumu tanıtarak soralım istedik: Çocuklarınızın bu gibi kurumlarda eğitim ve öğretim almasını ister miydiniz?

Dünyanın en iyi Yeşil Okul tasarımları
1. Yeşil Okul projemiz: Green School Bali

 

2012 yılında dünyanın en Yeşil Okul tasarımı unvanına sahip bu Okul, yalnızca yeşil bir çevre ve doğasından değil, eğitim anlayışıyla da dünyanın diğer tüm okullarından ayrı bir yerde.

Çevreyle eğitim veren bu Yeşil Okul nezdinde ilk, orta ve lise dengi 400 kişiden fazla genç eğitim görüyor. Bu Yeşil Okul programında öğrenim gören yüzlerce genç tüketim üzerine değil, sürdürülebilirliğin eğitimini daha çocuk yaştan itibaren alıyor.

Bu Yeşil Okul bünyesindeki bazı derslerin adı dahi ülkemizde bulunan Okul programlarına göre çok uzak görünse de yine de belirtelim; Hoşça Kal Plastik, Hasat, Atık Su Kullanımı.

Green School Bali adlı Yeşil Okul programını hayata geçiren John Hardy, basın mensuplarına Yeşil Okul ile verdiği bir demeçte, çocukların öğrenmeleri gereken asıl konunun dünyayı nasıl iyi bir yere çevirecekleri olduğunu belirtiyor. Ayrıca bu Yeşil Okul projesinin asıl zenginliği, tümüyle ders verdiği öğrencileri tarafından inşa edilmiş ve sürekli yenileniyor olması.

2. Yeşil Okul projemiz: Acharacle Primary School

 

İskoçya tepelerinde bulunan bu Yeşil Okul projemizde yer alan ilkokul öğrencileri, bilgisayarlarının enerjisiyle ısınabiliyor, elektriklerini rüzgar türbinleriyle elektriklerini sağlıyor ve tuvalet ihtiyacındaki su kullanımlarını depolanan yağmur suyundan elde ediyorlar.

Bu Yeşil Okul projesinde vurgulanan eğitim sistemiyse ağırlıkta teknolojinin yanı sıra çok açık bir amacı var; ileriki yaşlarında aynı hassasiyeti gösterebilecekleri bir ortamda yaşamak. Yani bu Yeşil Okul, yeşil bir toplumunda temellerini atıyor.

3. Yeşil Okul projemiz: 2013 yılı dünyanın en yeşil okul programı seçilen Uaso Nyiro Primary 

 

Uaso Nyiro İlköğretim Okulu Kenya’da bulunuyor. Bu Yeşil Okul, yalnızca bir okul değil, bulunduğu kurak bölgenin önemli bir problemi için de hayati bir projeyi gerçekleştiriyor.

Yeşil Okul yalnızca sürdürülebilir bir eğitim alanı olarak kalmamış aynı zamanda yağmur suyu hasat ederek, susuzluğa da bir çare bulmuş. Bu Yeşil Okul programında her yıl 350 bin litre yağmur suyu hasadı yapılıyor, filtreleniyor ve hatta kurak arazide ekme biçme işlemi yapmasının yanı sıra çevresindeki su kıtlığı çeken sivillere de su ulaştırıyor.

Söz konusu Yeşil Okul programının su hasadı projesi ülke genelinde de gitgide yaygınlaşıyor. Futbol stadyumları, öğrenci yurtları gibi diğer kamu ve özel kurumlarda su hasadı yapmaya başlamış. Bu Yeşil Okul tarafından geliştirilen su hasadı projesi Kenya’da öyle bir hale gelmiş ki, artık ülke sokaklarında su hasadı eğitim kitleri dağıtılmaya başlanmış.

Kaynak:Maarif Gazete

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol