Öğretmen Diyarı

Okul üzümü gelecek eğitim yılına kaldı

Manisa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Sadık Özkasap, ‘Okul Üzümü, Akıl Üzümü Projesi’ kapsamında ülke genelindeki okullarda kuru üzüm dağıtımına önümüzdeki yıl başlanmasının beklendiğini söyledi.


Kuru üzüm tüketimini arttırmak ve çocukların sağlıklı beslenmesi için hayata geçirilen okul üzümü projesinin ilk ayağı Manisa’dan başladı. Manisa Valiliği, Gıda Tarım Hayvancılık İl Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Ticaret Borsası, Ticaret Odası gibi birçok kurumun işbirliğiyle Taytanlı İlhan İlkokulu’nda üzüm dağıtımı yaptı. İlk etapta; 15 ton kuru üzüm öğrenciler ile buluşturuldu. Ülke geneli yürütülecek proje, başta eğitim öğretim yılının sonuna gelinmesi nedeniyle gelecek sezona kaldı. Projeyi hayata geçirilmesi için üzüm alımı ihalesi yapılacağı, ardından ihaleyi alacak firmanın paketleme ve lojistiği de sağlamasıyla üzümün okullara ulaştırılmasının hedeflendiği belirtildi. Yeni sezon için de bu yazın üzümlerin kullanılmasının beklenildiği; anaokulu, uygulama sınıfı, anasınıfı ve ilkokul öğrencilerine ellişer gramlık paketler halinde dağıtımın yapılacağı belirtildi. Aile hekimleri, öğretmenler ya da veliler tarafından kuru üzüme karşı duyarlılığı tespit edilen öğrencilerin program dışında bırakılacağı kaydedildi. Programın koordinasyonundan; Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın sorumlu olacağı belirtildi.


Ülkede üzümün başkenti olarak anılan Manisa’nın Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Sadık Özkasap, konuyla ilgili açıklama yaptı. Ülkede kişi başı yılda 250 gram üzüm tüketildiğini anlatan Özkasap, Avrupa’da bu rakamın 1 kilo 750 gram olduğunu söyledi. Üzümü üreten, ancak tüketmeyen ve değerini tam bilemeyen bir ülke olduğunuzu söyleyen Özkasap, okul çağındaki çocuklara bu konuda doğru beslenme alışkanlığı kazanması için üzüm verilmesinin önemine değindi. Üzüm sağlık deposu olduğunu belirten Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Sadık Özkasap, "Bu konuda vatandaşımız yeterli bilgiye sahip değildir. Üzüm tek başına bir eczanedir. Üzüm ve üzüm pekmezi kansızlık çekenlerin en büyük yardımcısıdır" dedi. Yılda 60 ton üzümün öğrencilere paketler halinde dağıtılacağını söyleyen Özkasap, "Parasını, ihaleyle hükümet verecektir. Bu öğretim yılında geç kalınmıştır. 2015 üretiminden ihale yapılacak. Paketleme sistemleri kurulacak. 60 ton üzümün dağıtım için lojistiği kurulacak. Tahmin ediyorum 2015-2016 öğretim yılının başından itibaren üzüm dağıtımı başlar. Okullara üzüm dağıtımı bugüne kadar üzüm yemeyen, üzümü tanımayan kişilere tanıtılarak üretici için yeni pazarın oluşmasını da sağlayacaktır" diye konuştu.

Kaynak: (DHA)


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim