Öğretmen Diyarı

Okul Tuvaletinde Kamera !

Milli Eğitim Bakanlığı, okullardayaygınlaşan kameralı izleme sistemlerini 5 yıl önce yasaklamıştı.

Eğitim kurumlarının ‘Biri Bizi Gözetliyor` anlayışından uzak kalması gerektiğini belirten Bakanlık, anne-babaların çocuklarını internettenizlemesine imkân sağlayan kameralarıçocuk ve öğretmen hakkı ihlali kabul etmişti.

Son yıllarda ise okullara yerleştirilenkameralı izleme sistemleri yaygınlaştı.Kameralı izleme sistemlerinde yaşananson nokta ise öğrenci tuvaletlerine dahi kamera yerleştirmek oldu. Ankara‘da Yenimahalle Alparaslan Anadolu Lisesi‘ndeerkek öğrencilerin tuvaletlerine kamera yerleştirildiği öğrenildi.

Öğrenciler bu durumdan rahatsız olduklarını söylerken, "Okulumuzda sadece sınıflardakamera yok, koridorlarda, bahçede, okul önünde her yerde izleniyoruz. Bu durum da kabul edilir ama neyse diyoruz. Ama tuvalette dahi izleniyor olmamız kabul edilemez bir durum" dediler.

yıl önce kameralı izleme sistemine ‘Biri Bizi Gözetliyor‘ anlayışı ile yasaklayan MEB‘inöğrenci tuvaletlerine dahi kamera yerleştirilmesine nasıl izin verdiği ise merak uyandırdı.

Madde 12

Hiç kimsenin özel yaşamınaailesineevine ya da yazışmasına keyfi olarak karışılamaz, onuruna ve adına saldırılamaz. Herkesin, bu gibi müdahale ya da saldırılara karşı yasatarafından korunma hakkı vardır

MUHALEFET.OGR

Anahtar Kelimeler:
okul tuvaletinde kamera

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim