Öğretmen Diyarı

Okul tuvaleti ‘akıllandı’ öğrencilerin ders başarısı arttı

 Velilerin de gündemini meşgul eden bu soruna ‘akıllı tuvaletler’ çözüm sunuyor. Zira tuvalet problemi çözülen çocuk, okula daha hızlı uyum sağlıyor ve ders başarısı artıyor.

Çocuklar için kimi zaman kabusa dönen okul tuvaleti, sağlıklı ve hijyenik koşullar sağlanmadığında hastalıklara da davetiye çıkarıyor. Ancak İstanbul Fatih’teki Hekimoğlu Ali Paşa İlkokulu öğrencileri için durum biraz farklı. Zira okullarındaki tuvaletleri evlerini aratmıyor. 913 öğrencinin tam gün eğitim gördüğü okulda, 1,5 yıldır ‘akıllı tuvalet’ sistemi uygulanıyor. Çocukların boyuna uygun lavabo ve aynalar, fotoselli el kurutma makineleri ve rengarenk kapılarla okul tuvaletini öğrenciler için sevimli hale getirdiklerini belirten okul müdürü Orhan Tümsavaş, “Önceden okulda tuvalete gitmemek için gün boyu kendini tutup hasta olan öğrenciler vardı. Şimdi ise rahatça kullandıkları akıllı tuvalet sistemi sayesinde hem sağlıklı, hem başarılılar.” diyor. Eğitimde çocukların sağlığının öncelikli olması gerektiğini vurgulayan Tümsavaş, “Eğer öğrenci hastaysa, siz ona ders anlatamazsınız. Anlatsanız da motive olup sizi dinleyemez.” diyor.

Yeni eğitim sistemiyle okula başlama yaşının düşeceğini ve özellikle 1. sınıf öğrencilerinden tuvalet eğitimini tamamlamamış olanların sorun yaşayacağını düşünen okul müdürü Orhan Tümsavaş, okul tuvaletlerini yenilemeye karar verir. Yaptığı araştırmayla Güney Kore ve Japonya’da yaygın kullanılan akıllı tuvaletlerle karşılaşır. Bu tuvaletleri öğrencileri için yaptırmaya karar verir. Okul velilerine, aklındaki projeyi açıklar ve onlardan destek olmalarını ister. “Konunun önemine inanan velilerimiz desteklerini esirgemedi. Onların sayesinde 2011 yarıyıl tatilinde, 15 gün içinde gece saat 1’lere kadar işçilerin başında bekleyerek ikinci döneme tuvaletleri yetiştirmeyi başardık.” diyen Tümsavaş, kızlar tuvaletinde kadın, erkekler tuvaletinde erkek olmak üzere her kata bir görevli istihdam eder. Akıllı tuvalet sisteminin Türkiye’de ilk kez okullarında uygulandığını belirten Tümsavaş, çıkan haberlerle Türkiye’nin farklı yerlerinden okul yöneticilerinin arayıp bilgi istediklerini belirtiyor. Okul tuvaletinin çocuğun okulu sevip benimsemesinde çok önemli olduğunu söyleyen Tümsavaş, “Okulda mutlu olan çocuk dersinde başarılı olur. Okula uyumda ise tuvaletler önemli rol oynuyor.” diyor. Okulun psikolojik danışmanı Müge Teoman ise okula gelen her veliye tuvaletleri gezdirip anlattıklarını, velilerin de içinin rahat olduğunu belirtiyor. 1. sınıf öğretmenlerinden Ayşe Güney, oryantasyon haftasında çocuklara hem sınıftaki akıllı tahtalarda video eşliğinde, hem de uygulamalı eğitim verdiklerini, velilerle işbirliği içinde çocukların iki hafta gibi kısa bir sürede tuvaleti kullanmayı öğrendiğini belirtiyor. Güney, önceden sınıfında okul tuvaletini kullanmak istemediği için stresten hasta olan, ders motivasyonu düşük öğrencileri olduğunu ancak akıllı tuvalet uygulamasıyla şimdi çocukların okul tuvaletini keyifle kullandığını belirtiyor. Öğrenci velisi Pakize Ezel de uygulamadan çok memnun olduklarını ifade ederek içlerinin rahat olduğunu kaydediyor.

Akıllı tuvalet nedir?

Klozet şeklindeki akıllı tuvalet çocukların soğuk havalarda üşümesini engellemek için önce ısınıyor. Ardından ihtiyacını gideren çocuğun masaj sistemli yıkama ile temizliğini sağlıyor. Sıcak havayla kurutma sistemi de olan tuvalet bir dakika içinde kendini temizleyerek, bir sonraki kullanıcıya hazır hale geliyor. Okul müdürü Orhan Tümsavaş, tuvaletin 7-8 tuşu olduğunu, ancak çocukların bunu öğrenip kullanmakta zorlanacağını düşünüp, tek tuşla tüm hizmetleri sunan çocuk tuşu yaptırdıklarını belirtiyor. Okulun internet sitesi üzerinden akıllı tuvalet uygulaması hakkında detaylı bilgi edinmek mümkün: http://www.hekimoglualipasa.k12.tr/turkce/

Zaman

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim