Öğretmen Diyarı

Okul servislerine neşter!
Giderek problemleri büyüyen okul servislerine neşter vuruluyor. Artıköğrenci taşımacılığı için ayrı bir ruhsat gerekecek. 25 yaş altında okul servisi şoförü olmayacak. Hostes bulundurmayan, sigara içen, hız yapan, uygunsuz müzikler dinleyen, emniyet kemeri olmayan, argo konuşan, seyir halindeyken telefonla konuşanların elinden servis alınacak.

AK Parti Sosyal İşler Başkanlığı’nın yürüttüğü çalışmayla okul servislerinin çehresi değişecek. Şu anda da yasak olan ama denetim olmadığı için uyulmayan kurallar, artık sıkı takipedilecek. Şoförler eğitimden geçirilecek. Öncelikle öğrenci ve memur servisleri birbirinden ayrılacak. Hem memur hem de öğrenci taşımasına son verilecek. Çünkü servisler önce memurları yetiştiriyor, daha sonra da acil bir şekildeokul çıkışlarına yetişmeye çalışıyor. Bu da trafikte problemlere yol açıyor. Bunun yanında okul servisi şoförleri için bazı kriterler getirilecek ve eğitimdengeçirilecekler.

    İlgili bakanlıklarla görüşülerek hazırlanan rapor tamamlandıktan sonra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a sunulacak. Sosyal işlerden sorumlu genel başkan yardımcısı Nükhet Hotar, bu konuya çok önem verdiklerini anlatıyor ve Dalaman’da servis aracının altında kalarak ölen 5 yaşındaki anasınıfı öğrencisi Dağlar Dağlaroğlu’nu hatırlatıyor. Geçtiğimiz yıl da Çanakkale’de servis aracı devrilmiş, 3 çocuk hayatını kaybetmişti. Nükhet Hotar, bütün aileleri ilgilendiren bu konunun kendileri için öncelikli olduğunu söylüyor.    

    “Okul servislerinde sıkıntılar var.” diyen Hotar, Erdoğan’ın da çalışmaya önem verdiğini vurgulayarak, “Gerekeni yapacağız.” diyor. Servislerle ilgili çok sayıda şikâyet aldıklarını aktaran Hotar, bazı ailelerin, çocuklarını servise emanet edemediği için kendi aralarında birleşip taksilerle anlaştıklarını dile getiriyor. AK Parti Sosyal İşler Başkanı, yaşanan sıkıntıları şöyle özetliyor: “Servisçiler özensiz. Okul servislerinin yaşattığı sıkıntıların yoğunluk kazanması çalışmalara hız kazandırdı. Servis hattını alanlar 16.30-17.00 arası memur taşıyor, sonra koştura koştura okula gelip çocukları alıyor. Hem geç kalıyorlar hem de telaş ve düzensizlik oluyor.  Etütten çıktıktan sonra bazı öğrenciler yarım saat, bir saat bekliyor. Bu yüzden okul ve memur servisleri ayrılmalı. Memur taşıma ruhsatı olan okul taşımamalı, okul taşıyan memur taşımamalı. Ayrıca servislerde hostes ve gözetmen öğretmen yok. Aslında bu zorunluluk. Denetimde de sıkıntılar var. Kâğıt üzerinde bazı kurallar konuluyor ama denetlenmiyor. Biz aynı zamanda denetimin de etkin bir şekilde sağlanmasını istiyoruz. Şimdi bütün bunlar üzerinde çalışıyoruz.”

     Nükhet Hotar, bazı yerlerde servisçilerin tekel oluşturduklarına da dikkat çekiyor. Misal olarak Ankara’yı gösteriyor. Servis plakalarının Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) aracılığıyla verildiğini, artık yeni plaka verilmediğini, dolayısıyla sayının sınırlı olduğunu, bunun da tekelleşmeye yol açtığını ve hizmet kalitesini düşürdüğünü dile getiriyor.


Zaman
Anahtar Kelimeler:
okul servislerine neşter

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim