Öğretmen Diyarı

Okul servisi cep yakacak!

Servis Araçları Hizmet Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle ücret belirlemede tüm yetkinin Ulaşım Koordinasyon Merkezleri’nden (UKOME) alınıp esnaf ve sanatkârların bağlı bulundukları odalara verilmesi zam tartışmalarına neden oldu. Vergi, akaryakıt ve yedek parça maliyetlerinin zamlanmasına rağmen 3 yıldır zam yapamayıp cepten yediklerine dikkat çeken odalar, yeni sezon yüzde 7-10 arasında fiyat artışı istiyor.

Karmaşa bitti

Ankara Servis Aracı İşletmecileri Odası Başkanı Tuncay Elmadağlı, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Okul Servis Araçları Hizmet Yönetmeliği”nde yapılan değişiklikle servis araçlarının fiyat tarifesinin netleştiğini kaydetti. Elmadağlı, “Değişiklik, Türkiye’de öğrenci servis ücretlerinin hangi kurum veya merci tarafından belirlenmesinde yaşanan ikilemi ortadan kaldırmıştır” diye konuştu.

5216 ve 5393 sayılı kanunlara göre tarifeyi belirleme yetkisi belediyelere (UKOME), 5362 Sayılı Esnaf ve Sanatkârlar Kanunu’na göre de esnaf ve sanatkârların bağlı bulundukları odalara verildiğini anlatan Elmadağlı, “Bu karmaşadan dolayı birçok ilimizde fiyat tarifelerinin belirlenme şekli hakkında davalar açılmıştır. Bu yönetmelik değişikliğiyle fiyat belirleme konusundaki sorun ortadan kaldırılmıştır” ifadesini kullandı.

Yetkimiz zaten vardı

İstanbul Umum Servis Aracı ve İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Hamza Öztürk gelişmeleri değerlendirerek, fiyat belirleme yetkisinin zaten esnaf ve sanatkârların bağlı bulundukları odalarda olduğunu belirterek “Ancak belediye de bu noktada burada söz sahibiydi. Şimdi daha önceden bize verilmiş olan yetki, yönetmelikle yeniden hatırlatılmış oldu. Böylelikle ikilik de tamamen bitti. Artık sektörün özlük hakları da işin ehillerine geçti” dedi.

Ücret iadesi var

Yönetmelikte ayrıca yolcunun; ikametgâhının değişmesi, uzun tedaviyi gerektiren bir hastalık geçirmesi, okumaktan vazgeçmesi veya herhangi bir sebepten dolayı okuma hakkını kaybetmesi sebebiyle servisle taşınmaktan vazgeçmesi halinde, servisçiler kalan ayların ücretlerini iade etmekle yükümlü olacak.

Güzergâh denetimi de geldi

Yönetmelikle ‘taşımacının yükümlülüğüne’ yönelik düzenlemeler içeren 5. maddede de değişikliğe gidildi. Buna göre okul servis araçları ile taşımacılık yapanlar, taşımanın tamamının veya bir kısmının bir büyükşehir belediyesi veya belediye sınırları içerisinde gerçekleşmesi halinde; şehir içinde izlenecek güzergâh için ilgili büyükşehir belediyesinden veya belediyeden ‘özel izin belgesi’ alacak. Daha önce trafik denetleme şube veya bürolarından özel izin belgesi alınıyordu. Okul servis araçları ile taşımacılık yapanlar, 5362 sayılı Esnaf ve Sanatkârlar Meslek Kuruluşları Kanunu’nun 62.maddesi çerçevesinde belirlenen fiyat tarifesine uyacak.

\"\"5500 KİŞİ AYRILDI

Üç yıldır neredeyse kârsız çalışıp cepten yediklerini kaydeden Hamza Öztürk, bu süreçte 5 bin 500 kişinin de sektörü terk ettiğini dile getirdi.

3 YILDIR fiyat artmadı

Öztürk üç yıldır ortalama yüzde 3 gibi bir zam gördüklerini anlatarak şunları söyledi: “Bu süreçte trafik sigortası yüzde 300 arttı. Akaryakıt yine tavan seviyesinde. Yedek parça ve lastik fiyatları da düzenli olarak yükseliyor. Ancak biz hâlâ zam yapamadık. İsteğimiz yüzde 7-8 arası bir fiyat artışıdır.”

MURAT GÜLDEREN - BUGÜN GAZETESİ

Anahtar Kelimeler:
okul servisi cep yakacak

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim