Öğretmen Diyarı

‘Okul sayısı arttıkça, hapishaneler azalır’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, "Bir yerde okulumuz varsa orada geleceğimiz de var demektir. Okulların sayısı arttığı oranda hapishanelerin sayısı azalır, gelecek teminat altına alınır" dedi.


Erdoğan, kentteki temasları kapsamında Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, Şanlıurfa Valisi İzzetin Küçük ve Ak Parti Şanlıurfa Milletvekili Zeynep Karahan Uslu ile Ayhan Şahenk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin açılış törenine katıldı.

      

Erdoğan, vakıfların toplum sorunlarına önemli katkılar sunduğunu ve eğitim sektörüne yeni bir vizyon kattığını belirtti. Mesleki eğitimin bir ülkenin gelişip kalkınmasında ve sanayileşmesinde temel unsur olan bilgi, beceri ve iş alışkanlıklarına sahip kalifiye insan gücü yetiştirmek bakımından son derece gerekli olduğunu anlattı ve genç nüfusa,  hızlı bir ekonomik büyümeye sahip Türkiye'nin bu anlamda mesleki eğitime ihtiyacı olduğunu vurguladı. Bilginin sermaye olduğunu ancak bunu kullanmak için mesleki donanıma ihtiyaç duyulduğunu dile getiren Emine Erdoğan özetle şöyle konuştu:

      

Ayhan Şahenk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bu önemli misyonu icra ediyor. Gençlerin meslek sahibi olması, onları başka yollara girmekten de alıkoyacağı için bu okul aynı zamanda toplum sorunları için de sosyal bir merhemdir. Napolyon'un meşhur bir sözü var, 'İki şey dünyaya hükmeder, birisi kılıç, diğeri düşünce. Kılıç, eninde sonunda düşünceye yenilir.' Bu okul, gençlerin elinden kılıcı, silahı alıp, onları bilgi, düşünce ve beceri sahibi yapacak bir bilim yuvası olacak. Bu yönüyle Şanlıurfa'ya hayat aşısıdır. Bir yerde okulumuz varsa orada geleceğimiz de var demektir. Okulların sayısı arttığı oranda hapishanelerin sayısı azalır, gelecek teminat altına alınır.


Her biri tertemiz ve masum şekilde bize emanet edilen bu çocuklara sahip çıkalım ve onlara geleceğin büyükleri olarak muamele edelim. İnsana yaptığımız hiçbir yatırım boşa gitmez. Mesleki donanım yanında onları insanlık değerleriyle de donatalım. Aslolan yaptığı işi en iyi yapan, alın terinin, emeğin hakkını gözeten, iş ahlakını içselleştirmiş insan yetiştirmektir.

      

Derslik başına 37 öğrenci 

      

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, eğitime yaptığı katkılardan dolayı Ayhan Şahenk Vakfı'na ve tüm hayırseverlere teşekkür etti. Bu tür çalışmaların devam etmesi gerektiğini aktaran Avcı, öldükten sonra kalıcı eser bırakmak adına okul, cami, hastane gibi hayırların önemine değindi. Avcı, özellikle kız öğrencilerin okula kazandırılması için yoğun çaba sarf ettiklerini belirterek, şunları söyledi:

      

"2002 yılında Şanlıurfa'da 4 bin 201 derslik vardı, şimdi ise 15 bin 414 derslik var, yani cumhuriyet tarihi boyunca yapılan derslik sayısının iki katı bu dönemde gerçekleştirildi. Bunun sonucu olarak derslik başına ortalama 70 olan öğrenci sayısı bugün artık 37 düzeyine indirildi, önümüzdeki dönemde bu daha da aşağıya, 30'un altına inecek, önümüzdeki yıllarda bunu sağlamış olacağız. Şubat ayında en çok öğretmen Şanlıurfa’ya öğretmen atandı."

 

Kaynak: Anadoluajansı

      

      

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol