Öğretmen Diyarı

Okul Pansiyonlarına Yeni Düzenleme Yapılmalıdır
 Pansiyonlu (yatılı) okul, bilindiği üzere öğrencilerin dersten sonra da okulda (pansiyonda ) kaldıkları, beslenme ve barınma ihtiyaçları ile güvenlikleri okulda sağlanan,diğer deyişle 24 saat devletin denetim ve gözetiminde hayatlarını sürdürdükleri okullardır.
Ülkemizde, öğrenci sayısı 25-30’lardan başlayıp-300—500’lere kadar çıkabilen Milli Eğitim Bakanlığına bağlı birçok yatılı okul bulunmaktadır.

24 saat öğrencilerin sorumluluğunu devletin üstlenmesi gerçekten çok zor bir iştir. Zira hastalık, kazalar,kavgalar hiç eksik olmaz pansiyonlarda. Devlet tarafından pansiyonlardaki sağlık hizmetleri için sağlık personeli öngörülmüş olsa da her pansiyona sağlık personeli istihdamı hemen hemen imkansız gibidir. Yine pansiyonlarda 24 saat güvenliği sağlayacak güvenlik görevlileri de gerekli olmasına rağmen çoğunda bulunmamaktadır. Pansiyonların yönetimi de ayrı bir sorundur, bir çok pansiyonda ihaleleri mevzuata uygun yapılamadığı için soruşturmalar açılmakta, hatta adliyelerde devam eden davalar bulunmaktadır.

NELER YAPILABİLİR Pansiyonlu okullar tekrar gözden geçirilmeli, pansiyona ihtiyaç analizleri yapılmalı, öncelikle az öğrencisi bulunan pansiyonlar kapatılmalıdır. Küçük il ve ilçelerde müstakil pansiyonlar oluşturulmalı, her okulun pansiyonu yerine ilçenin, ilin pansiyonu olmalı, farklı okullardaki yatılı öğrenciler, ders bitiminde müstakil pansiyona gelmelidir. Bunun bir çok faydası olacaktır; --3-5 ayrı pansiyonlu okulda şartları iyileştirmek, temizlik, güvenlik , ısıtma vb. şartları sağlamak ve sağlık personeli bulundurmak zor olabilir ama küçük illerde ve ilçelerdeki tek pansiyonda bunlar sağlanabilir.

--Tek pansiyon uygulaması, öncelikle pansiyon şartlarını iyileştirecektir, profesyonel yönetim sayesinde hataları en aza indirecek, ekonomik açıdan, personel, yönetim, temizlik ısıtma, soğutma,beslenme ,güvenlik,pansiyon yöneticisi, belletmen vb. hizmetlerde büyük tasarruf sağlanmış olacaktır.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol