Öğretmen Diyarı

Okul öncesi yeni model uygulamada

Okul öncesi öğretmenleri ilk ay çocukları evlerinde ziyaret edecek, okulda müzik eğitimi başlayacak. Yılda iki kez her çocuk için "Gelişim Raporu" hazırlanacak.
 

Aile Katılımı Güçlenecek


Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), okul öncesi eğitim modelini değiştirdi. Uygulamaya giren yeni modelde, öğretmenler öğrencileri günlük, aylık ve yıllık olarak sürekli takip ederek yetenekleri, gelişim ve becerilerini ölçme ve değerlendirmeden geçirecek.

Sabah'ın haberine göre, her çocuk için gelişim çizelgesi oluşturulacak. Öğretmenler, çocukların ailelerini okulun açıldığı ilk ay evlerinde ziyaret ederek çocuğun aile ortamına ilişkin bilgi edinecek.

Temel Eğitim Genel Müdürü Funda Kocabıyık, AB'nin mali, UNİCEF'in teknik desteği ile oluşturulan okul öncesi güçlendirme projesiyle ilgili, "Yeni program, çocukların gelişimsel özelliklerini, ilgi ve becerilerini, çevresel koşulları dikkate alarak, gelişimsel, sarmal ve elektik yapılarda oluşturuldu" dedi.
 

Aile Ziyaretleri Başlayacak


Dezavantajlı çocukların ve ailelerinin okul öncesi eğitime erişimlerini sağlamayı amaçlayan yeni modelde, aile katılımının güçlendirilmesi ve özel eğitime ihtiyaç duyan çocukların erken dönemde keşfedilmesi hedefleniyor.

Aile Eğitimi için ilk kez Aile Destek Eğitim Rehberi uygulamaya başlayacak. Öğretmenler, okulun açıldığı ilk ay içerisinde çocukların ailelerini ziyaret edecek. Bunun dışında bireysel ve grupsal aile toplantıları gerçekleştirilecek.
 

Öğretmenlerden Sürekli Takip


Okul öncesi eğitim kurumlarında, kitap, müzik, sanat, fen ve dramatik oyun merkezleri bulunacak, okuma yazmaya hazırlık ve alan gezileri şeklinde düzenlenecek. Öğretmenler, çocukların gelişimini, günlük, aylık ve yılda 2 kez olmak üzere sürekli takip edecek.

Her günün sonunda çocuklarla toplanarak o gün neler yapıldığı konuşulacak, çocukların duygu ve düşünceleri alınacak. Öğretmen ertesi gün yapılacak etkinlik hakkında çocuklara bilgi verecek ve çocukların görüşlerini alacak. Etkinlik çocukların görüşleri doğrultusunda yapılandırılacak.

sontv

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim