OKUL ÖNCESİ ÖĞRETMENLERİ MAĞDUR

Sayın Bakanım , Biz okul öncesi eğitimi mezunları olarak çocukların ve bizlerin mağduriyetini bildirmek ve sesini duyurmak istiyoruz. Okul öncesi eğitim bilindiği üzere eğitimin temeli ve en önemli kademesidir. Okul öncesi eğitim, çocukların sosyal, duyuşsal, bilişsel ve psikomotor gelişimlerinin en hızlı olduğu, kişiliğin %70’inin tamamlandığı bu dönemin eğitime kazandırılmasıdır. Yani ham maddenin işlenip şekillendiği yerdir. Eski Bakanımız Nimet ÇUBUKÇU, bu kademeye gerekli önemi vermeye çalışmış ama maalesef devamı getirilememiştir. 9.Kalkına Planında 2013 yıl sonu itibariyle 5 yaş okullaşma oranı % 100 hedeflenmekteydi.Hükümet ve AK parti ‘’Okul Öncesi zorunlu olacak.’’ sözünü (AK parti sitesinde hala hedefler kısmında güncel) ne olduysa bir anda yavaşlatıp 10.Kalkınma Planına 5 yaş okullaşma oranı hedefini % 70 e çekmiştir.

MEB 5 yaş okullaşma oranını % 70 e çıkarmak için bile çok yavaş ilerlemektedir.Mardin’de okul öncesi okullaşma oranı %25 tir.Çoğu doğu illerinde aynı sorun var.4+4+4 eğitim sistemi ile okul öncesi eğitim öğrenci sayısı olağanüstü bir şekilde azaldı. Ve önüne geçilmedikçe azalmaya devam edeceği öngörülmektedir. 2011-2012 eğitim öğretim yılında 5 yaş grubunda okullaşma oranı %65,69 iken 4+4+4 eğitim sisteminden sonra bu sayı 2012-2013 eğitim öğretim yılında %39,72 ‘ye kadar gerilemiştir. Ayrıca 2015 itibariyle yaklaşık 33 bin okul öncesi eğitimi öğretmeni mezunu işsiz kalmıştır.2016 yılında mezun olacak 6.000 civarındaki okulöncesi öğretmenliği mezunu arkadaşları da düşünürsek durum daha vahim bir hal almaktadır. 2014 yılında 22 bin okul öncesi eğitimi öğretmenliği mezunu sınava girmiş ,10.583 kişi tercih yapmış ve sadece 1922 kişi atanmıştır. Tercih yapıp atanamayan 8661 kişiyle bütün öğretmenlikleri geride bırakarak en çok mağdur sayısına ulaşmıştır.Kadrolu sınıf öğretmenlerine Halk Eğitim merkezlerinde açılan okul öncesi eğitim sertifikası ile tekrar alan değişikliğine zemin hazırlanıyor.Bu eğitime vurulmuş bir darbedir.

Okul öncesi eğitimin zorunlu olmaması gerekçesi ile çocukların kaderi anne ve babanın inisiyatifine terk edilmiştir. Bu da okul öncesi çağındaki birçok çocuğun en verimli yıllarını televizyon ve bilgisayar oyunları başında heba etmesine, en önemli eğitim kademesinden mahrum kalmasına sebep olmuştur. Okul öncesi eğitimin gelişmiş ülkelerde okullaşma oranının % 90-100 olması bir tesadüf değildir. Türkiye’nin de bir an önce gelişmiş ülkeler arasına girebilmesi için okul öncesi eğitim zorunlu hale getirilerek 5 yaş grubu okullaşma oranı %100 e , 3-4 yaş okullaşma oranını da % 60 a çıkarılmalıdır.Aralık ayında toplanılacak olan MEB Şurası’nda dikkate alınarak okul öncesi eğitim daha fazla vakit kaybedilmeden 2015-2016 eğitim öğretim yılında zorunlu olmalı ve eğitim sistemi 1+4+4+4 seklinde değiştirilmelidir. Bu sistemin değiştirilmesi için alt yapı yetersizliği var denilmesine, biz okul öncesi eğitim uzmanlarınca inanılmamaktadır. Alt yapı çalışmalarının, 2010 yılından bugüne bize verilen sözlerden yola çıkarak tamamlandığını düşünmekteyiz.

Nitekim eski bakanımız Nimet ÇBUKÇU döneminde istenildiği takdirde nasıl süratle yapılabileceğine şahit olduk.Bu konuda yetkililerin bir an önce işe koyulmasını, bu derece önemli eğitim kademesinin daha fazla ihmal edilmeden eğitime kazandırılmasını ve öğretimin kalitesi açısından bu eğitimin farklı branşlarca ve ücretli öğretmenlerle değil işin uzmanları olan okul öncesi eğitim mezunlarıyla yürütülmesini, bu yönde gerekli önemin verilebilmesi için okul öncesi öğretmen alımlarının arttırılmasını talep etmekteyiz. Saygılarımla OKUL ÖNCESİ EĞİTİM BEKLEYEN ÇOCUKLAR VE ÖĞRETMENLERİ…

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim