Öğretmen Diyarı

Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurum Standartları Veri Giriş Rehberi
 TURKKAMU.NET- MEB TEMEL EĞİTİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ OKUL ÖNCESİ EĞİTİM VE İLKÖĞRETİM KURUMLARI STANDARTLARI VERİ GİRİŞİ REHBER KİTABI
MEB TEMEL EĞİTİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ OKUL ÖNCESİ EĞİTİM VE İLKÖĞRETİM KURUMLARI STANDARTLARI VERİ GİRİŞİ REHBER KİTABI.

Değerli Eğitim Çalışanları,

Veliler ve Öğrenciler; Temel Eğitim Genel Müdürlüğü olarak 43 500 okulda eğitim gören 11 milyonun üzerindeki öğrenciye eğitim hizmetlerini en iyi şekilde sunmak üzere çalışmaya devam etmekteyiz.

Eğitimde niteliği yükseltmek adına yaptığımız çalışmalar esnasında arz ve talep dengesini en iyi şekilde kurarak öncelikleri tespit etmek ve sınırlı olan kaynakları ihtiyaç arz eden kurumlara yönlendirmek görevlerimiz arasındadır.

Bu amaçla Genel Müdürlüğümüz tarafından Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Standartları Sistemi geliştirilmiştir. Bu sistem ile okullarda sunulan eğitim hizmetlerinin niteliğinin ölçülmesi, değerlendirilmesi ve sonuçların iyileştirici çalışmalarda kullanılması amaçlanmıştır.

 Oluşturulan sistemin okullarda eğitim niteliğini yükseltmenin yanı sıra;

Mevcut eğitim hizmetlerine asgari standart sunması,

Okul gelişimini her yıl kanıt tabanlı olarak izlemesi,

Okulların güçlü ve zayıf yönlerini ortaya koyması,

Okul gelişim planlarına veri sunması ve okullara yol haritası olması,

Merkezi planlamada kaynakları etkili şekilde yönetmesi,

İhtiyaç önceliği olan bölgeleri ve kurumları tespit etmesi,

Bölgesel düzeyde uygun politikaların geliştirilmesine kaynak sunması,

Hizmet içi eğitimlerin planlanmasında öncelikleri belirlemesi

 gibi amaçlarla da kullanılabilmesi planlanmıştır.

Aynı zamanda öz değerlendirme özelliği de taşıyan sistem ile temelde okullar arası farklılıklarının giderilmesi de amaçlanmaktadır. Okullarda çocuklarımıza sunulan eğitim hizmetlerinin niteliğinin doğru bir şekilde değerlendirilebilmesi için okul yöneticilerin, öğretmenlerin, velilerin ve çocukların sistemi kullanarak görüşlerini içtenlikle ve doğru olarak yansıtmaları sistemin amacına ulaşması bakımından önemlidir. Böylece amacına uygun işleyen bir sistem dinamik, sürdürülebilir ve geliştirilebilir bir yapıya kavuşacaktır. Kurumlarda eğitim niteliğinin geliştirilmesi ancak sistemin tüm paydaşlarının özverili çalışması ile mümkün olacaktır.

Funda KOCABIYIK

Genel Müdür

UYARI:

 Sistemden otomatik olarak çekilen mevcut durum sorularında (kurum künye soruları/ortak sorular) çekilen bilgiler kurumunuzun güncel durumu ile uyuşmuyor ise:

1) Bilgileri düzeltmek için öncesinde kuruma ait bilgilerinizi e-personel ve e-okul Modüllerine giriş yaparak düzeltiniz. Sonrasında Kurum Standartları Modülünde, Okul Mevcut Durum Giriş butonunu tıklayarak otomatik cevapları sistemden gelen “Okul Künye Soruları” (Ortak Sorular) sayfası altındaki “AKTARIMI SIFIRLA” butonunu kullanarak diğer modüllerden güncel verilerin gelmesini sağlayınız. Bu sayfadaki öğretmen, yönetici ve diğer personel bilgileri ile öğrencilere ait bilgiler MEBBİS veri tabanı üzerinde yer alan e-personel ve e-okul üzerinden çekildiği için canlı veriler olup, anlık durumu yansıtmaktadır.

2)Bu sayfadaki -öğrenci ve personel haricindeki - bilgiler 01.10.2014 tarihli MEİS Modülü verilerinden çekildiği üzere ve MEİS Modülü verileri de her yıl Ekim ayında güncellendiğinden dolayı hatalı veya eksik görünen veriler için düzeltme YAPILAMAYACAKTIR.

3) Bir kuruma ait imkânları ortak kullanmak durumunda kalan iki ve daha fazla okulda, donatım/eğitim-öğretim mekanları/personel vb. gibi verilerin tahsisi tek bir okul üzerinde kayıtlı olacağından dolayı diğer okula ait bilgilerin yok görülmesi olağandır. Bu durum okulun diğer kurum imkânlarını geçici olarak kullandığı için aslında donatım/eğitim-öğretim mekânları/personel vb. gibi imkânlardan yoksun olduğunu ifade eder.

MEB TEMEL EĞİTİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ OKUL ÖNCESİ EĞİTİM VE İLKÖĞRETİM KURUMLARI STANDARTLARI VERİ GİRİŞİ REHBER KİTABI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim