Öğretmen Diyarı

Okul Öncesi Eğitim Kurumlarının Öz Bakım Ücreti Sorunu

Okul öncesi eğitim kurum yöneticileri sitemize gönderdikleri e maillerde, çocukların beslenme, temizlik hizmetleri ve eğitim programının uygulanmasına yönelik eğitim materyalleri için ücret ödemeyen veliler sebebiyle okulların ihtiyaçlarını karşılayamaz duruma geldiğini bertmektedirler.

 Okul öncesi eğitim kurumlarında ücret tespit komisyonu İl Milli Eğitim müdürlükleri bünyesinde kurularak yönetmeliğin 67maddesine (Okul öncesi eğitim hizmeti resmî okul öncesi eğitim kurumlarında ücretsizdir. Ancak çocukların beslenme, temizlik hizmetleri ve eğitim programının uygulanmasına yönelik eğitim materyalleri için ücret alınır. Alınacak bu ücret, ücret tespit komisyonunca nisan ayında tespit edilir.)göre tespit edilmektedir. Yine yönetmeliğin 18 maddesi(b) Özürsüz olarak aralıksız 10 gün okula devam etmeyen çocuğun velisi okul müdürlüğünce yazı ile uyarılır. Bu uyarıya rağmen özürsüz olarak aralıksız 30 gün okula devam etmeyen ve devam ettiği hâlde üst üste iki aylık ücreti yatırılmayan çocukların kaydı silinir. Bu durum veliye yazılı olarak bildirilir.


c) Aylık aidatını zamanında ödemeyen, geçmiş aylardan borcu kalan ve devamsızlık nedeniyle okulla ilişiği kesildiği hâlde okula devam ettirilen çocukların ücreti, veli ile yapılan sözleşme hükümleri çerçevesinde tahsil edilir. Demektedir.


Yukarıdaki bilgiler ışığında ücretini ödemeyen veli için yapılacak iş ve işlemler sözleşme hükmüne bağlanmış olmaktadır. Bu sözleşme hükmü idari yönden mi yoksa adli yönden mi yapılacaktır. Sözleşme incelendiğinde  19 maddede …….mahkemeleri yetkili kılınmaktadır denildiğinden davaların  adli yönden  yapılacağı anlaşılmaktadır. Bu davaları okullar mı açak? İl hukuk büroları mı açacak? Bu davalara avukat tutulacak mı? İl hukuk büroları mı temsil edecek? Avukat tutmak için tüzel kişilik olacak mı?Bu avukat ücretleri nereden nasıl karşılanacak?.....vb  Soruları oluşmaktadır.      


Milli Eğitim Bakanlığının bu konuya açıklık getirmesi son derece yararlı olacaktır…

Kaynak:  turkkamu.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim