Öğretmen Diyarı

Okul müdürü, yumurta getiren köylüye civciv veriyor
 Merkeze bağlı Kızılören köyündeki Rebia Filibeli Ortaokulu Müdürü Mehmet Varol, köylülerin marketten yumurta satın aldığını görünce harekete geçti. Bu durumu kabullenemeyen Varol, köylülerin kendi yumurtalarını üretmeleri için öğretmenlerle kuluçka makinesi aldı.
Makineyi okuldaki odasına yerleştiren Varol, köylülerden aldığı yumurtaları 3 hafta kuluçka makinesinde bekleterek, civcive dönüştürüp veriyor. Köylüleri hem doğal beslenmeye hem de üretime teşvik eden Varol'un projesi, köylülerden de destek gördü.

Varol, AA muhabirine yaptığı açıklamada, köylülerin kendisi gibi marketten yumurta aldığını görünce projeyi hayata geçirmeye karar verdiğini söyledi.

Okuldaki öğretmenlerle bu konu üzerine kafa yorduklarını anlatan Varol, "Bir kuluçka makinesi edindik. Kuluçka makinesiyle 21 günde 30-35 civciv üretiyoruz. Bu civcivleri kendi yumurtasını üretmesi için her defasında 3-4 aileye eşit şekilde dağıtıyoruz. Hemen hemen 8 aileye bu civcivlerden dağıttık. Bir yıl içerisinde köydeki tüm hanelere en az 10 civciv vereceğiz. Köylüler, artık verdiğimiz civcivlerin yumurtalarını tüketecekler." dedi.

Köylülere getirdikleri yumurtanın yarısı kadar civciv verdiklerini belirten Varol, kalanı da yumurta getiremeyen ve evlerinde civciv olmayan insanlarla paylaştıklarını aktardı.

Varol, tüketen değil, üreten toplum anlayışıyla bu çalışmayı yaptıklarını dile getirerek, "Artık köye dönüş olmalı, üreten köylü olmalı. Çok olumlu tepkiler aldık. Artık insanlar kendi yumurtaların üretip tüketecek ve satabilecek." diye konuştu.

Köyde ikamet eden Hakkı Yavuz da bu projeyle ihtiyaçları olan yumurtayı üretip aile bütçesine katkı sağlayacağını belirtti.

Eskiden olduğu gibi marketten ve pazardan yumurta almayacağını vurgulayan Yavuz, okul müdürü Varol'a teşekkür etti.

Yumurtasını teslim edip civciv alan 35 yaşındaki Melek Polat ise "Çocuklarımıza yumurta verdik, onlar da civciv olarak geri gönderdi. Biz de o civcivlere bakıyoruz. Artık marketten yumurta almayacağız. Müdür beyin vasıtasıyla civciv sahibi olduk ve inşallah büyüyecekler." ifadesini kullandı.

Anadolu Ajansı

memurlar.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim