Bu haber kez okundu.

OKUL MÜDÜRÜ OLMUŞ AMA ADAM OLAMAMIŞ …

Sendika üyelerimizden A.A.S Hanım,  Beylikdüzü Gürpınar Azime Yılmaz İmam Hatip Ortaokulu Müdürlüğüne,13.11.2014 tarihli bir dilekçe verir. Dilekçesinde; kendisine, 11 .11.2014 tarihinde Tekirdağ Devlet Hastanesinde “Eritema  Nodosum teşhisi” konulur. Bu hastalıktan dolayı ayakta durmasının sakıncalı olduğu belirtilerek konuyla ilgili rapor düzenlenir. Bu durumda doğal olarak  hastalığı nedeniyle nöbet tutmasının sakıncalı olduğu ortaya çıkar. Rapor da dilekçeye iliştirilir. 

    Böyle bir dilekçe ve ilgili evrak kendisine sunulan kurum amirleri ne yapar  dersiniz? Tabi ki gereğini yapar. Halden anlar, zaten memurun dilekçe hakkı vardır. Mazeret beyanı ve gerekçeli belge ilişiktedir ve olacak olan bellidir diyorsunuz ya öyle olmuyor maalesef. 

    Devlet kurumlarının birbirine saygısı, doktorlara güveni  ve zorunlu yasal prosedürler gereği, hoca hanımın evrakları, gereği  yapılmak üzere dosyasına konur ve nöbet tutamaz raporu gereği nöbetten düşülür. Düşülmesi gerekir. Ama… 

     Ama işte bu okulda böyle olmuyor. Okul Müdürü Veysel ÖZGAN bu rapora ikna olmuyor. Tutuyor, Büyükçekmece Devlet Hastanesi Baştabipliğine bir yazı döşeniyor. Yazısında; Okulumuz öğretmenine, Tekirdağ Devlet Hastanesinden “nöbet tutması sakıncalıdır” raporu verilmiş olduğunu, İlgili belgelerin incelenip hoca hanımın böyle bir rahatsızlığı gerçekten var mıdır tespit edilmesi, varsa, “Hele bir siz de söyleyin bakalım, nöbet tutması sakıncalı mı ?” Bana resmi yazıyla bildirin, diyor.

  Büyükçekmece Devlet Hastanesi Başhekimliği, bu yazıyı yazan yöneticinin -ruhsal durumu hakkında ne düşünmüşlerdir acaba-, yine de kurumsal kimliği önemseyerek iş güç edinip, Baştabip dahil 7 doktor toplanıyor, öğretmene bir sağlık kurulu raporu daha düzenliyorlar. (Bu  defaki heyet raporu oluyor tabi.) Büyükçekmece Devlet Hastanesi Başhekimliği, 25.11.2014 tarihli yazıyla, düzenlediği “Sağlık Kurulu Raporu” kararını okula bildiriyor. Karar; ” Uzun süre ayakta durmasını gerektirecek nöbet ve benzeri aktivitelerden uzak durması uygundur” şeklinde bildiriliyor. 

  Şimdi, ikinci bir devlet hastanesi de, öğretmenimizin sağlık sorununu “Sağlık Kurulu Raporu”yla onayladıklarına göre sorun çözülmüştür diyebilirsiniz, ama olmuyor. Sayın müdür yine kanaat getiremiyor. İkna olmuyor. 

     Müdür çok ısrarcı, bu öğretmene mutlaka nöbet tutturacak. Nasıl nöbetten kaçar. Okul müdürü nöbet tutsun diye her şeyi yapmaya hazır. O öğretmene boşuna mı maaş VERİYOR? Peşini bırakmıyor. Okulun bütün sorunlarının çözümü bu öğretmenin nöbet tutmasına bağlı olmalı, tutuyor, öğretmene hitaben edebi bir yazı kaleme alıyor. Ne diyor?

 

Aynen şöyle yazmış;  

Sayın…      ........            ………….öğretmen 

25/11/2014 tarih ve 4223 no’lu, kurumumuza eşiniz tarafından teslim edilen sağlığınıza ilişkin raporun karar kısmında “uzun süre ayakta durmasını gerektirecek nöbet vb. aktivitelerden uzak durmanızın uygun olacağı”nın tespiti yapılan raporda, Sağlık kurulunca belirtilen uzun sürenin, nitelik ve niceliği net olarak belirtilmediğinden, okulumuzda uygulanmakta olan kısa süreli nöbetlerin –ne demekse- rapor kararında belirtilen uzun süre kapsamına giremeyeceği, meslek olarak öğretmenliğin, ayakta durmayı gerektirdiği de düşünülecek olursa normal olarak derslerine devam eden öğretmenin belirli aralıklarla okulda uygulanmakta olan nöbet görevini de yerine getirebileceği hususunu bilgilerinize rica ederim 

                                                                                                                                  

 Okul Müdürü

 

                                                                                                                                                     ……demiş.

       Yukarıda görüldüğü gibi, konu içinden çıkılmaz bir sorun haline gelince, üye olduğu sendikaya bilgi vererek ne yapması gerektiğini soruyor öğretmen arkadaşımız. Şube Yöneticisi arkadaşlarımız da okula giderek okul müdürüyle görüşme gereği duyuyorlar. Okul Müdürüne kısaca “Öğretmen arkadaşımızın bir devlet hastanesinden raporu olduğu halde, inanmamış ve başka bir hastaneye teyit ettirmişiniz. Bilindiği üzere o hastane de üyemizin rahatsızlığını kurul raporuyla belgeleyerek size ulaştırmış. Sizin kurum amiri olarak göreviniz çalışanlara zorluk çıkarmak değil, sorunların çözümüne yardımcı olmaktır. Rapor sonuçlarını uygulamanızı ve arkadaşımızı mağdur etmemenizi rica ediyoruz” diyerek üyemizin hakkını istiyorlar. Okul Müdürü, belli ki, bu ziyaretten memnun olmamış ve şube yöneticilerine,” ben işimi yapıyorum” “siz de görevinizi yapın” diyor. Yani, burada yasa da yönetmelik de hatta doktor da benim diyor. “Burası benim çiftliğim, babamdan kaldı. İstediğimi istediğim gibi çalıştırırım.” Diyemiyor tabi.

     

     OKULLAR BU ZİHNİYETE TESLİM

    

     Kurum amiri olan bir kişinin öncelikli işlerinden biri, çalışanın huzur ve sükunetini sağlamak, ona sağlıklı iş ortamı yaratmaktır. Kurum amirleri, çalışanları zor durumda bırakmaya, onları zorlamaya çalışmaz. Keyfi davranamaz. Devlet memurunun nasıl ve ne şekilde çalışacağı yasa ve yönetmeliklerle bellidir. “Ben şu şekilde olmanı istiyorum” diye hiçbir amir dayatamaz. Kurum sorumlusu bir şeyler yapmak istiyorsa, önce meslektaşının lehine, iyiliğine yapmalıdır. “Ben buranın amirim, benim dediğim olur.” Diye mi düşünüyorlar? Devlet ve kurumları yasalara bağlıdır. Kişilerin keyfine değil. 

      Ama kurumlara “adam gibi” sorumlu amir atamak yerine, adam olmayı becerememiş, kıyıda köşede kalmış, silik, ezik  insanlardan atanırsa, “ne oldum” delisi olurlar böyleleri. –Yanlış hatırlamıyorsam-Çingeneyi sultan yapmışlar, önce tutmuş babasını kesmiş.” Misali, bunların gücü ancak öğretmene yetiyor. Tüm noksanlarını, içlerindeki eziklik hınçlarını öğretmeni ezerek tamamlıyorlar. Böyle davranan kişinin öncelikle adam olması lazım. Adam gibi adam olmayanlar ancak çalışanları haksız-hukuksuz bir şekilde rahatsız eder. Kuruma amir olan “adam”lar, astların her türlü sorununda yanında olan, onları kollayıp gözetendir. Nereden gelirse gelsin, her türlü müşkülüne koşmaya çalışan amir, “baba”dır, liderdir. Demek ki neymiş? Okul müdürü olunabilirmiş ama bazen adam olunamazmış.

     Şimdi bu müdür olmakla çok büyük adam olduğunu sanan –maalesef- öğretmene sormak lazım (Zaten amir değil aslında öğretmendir). Sen iki doktorun veya heyetin verdiği raporu hangi yetkiyle sorguluyor ve yorumluyorsun? (Yan dalın tıp mı?) Doktor veya heyet raporunu kabul etmeme  dayanağın nedir? Öğretmenler her türlü raporlarını senden mi alacaklar veya sen onaylamazsan alamayacaklar mı? Öğretmene bir(1) gün dahi izin verme yetkin yokken rapor değerlendirme yetkisini kimden alıyorsun. Hangi yasanın hangi yönetmeliğinden veya yönergeden… Bu yetkiyi nerden alıyorsun? Gerçekten öğrenmek istiyorum; hangi yönetmelik veya yönerge sana böyle bir yetki vermiş ? Okul Müdürlüğünü ne kadar büyük bir amirlik olarak algılıyorsun çok merak ediyorum. Bizim bilmediğimiz hangi kaynak, dayanak sana bu gücü veriyor? “ Kurumlar keyfi yönetilebilir” diye bir madde mi gördün? Öğretmene sicil notu verme yetkin bile yokken, doktoru da sen mi oluyorsun? Bizim bilmediğimiz bir yerlerde, bilmediğiniz “mihraklar” Okul Müdürü öğretmene istediğini yaptırır, öğretmenin “eti senin kemiği bizim mi dediler? Aynı kişi ya da dayanaklar yıldırma politikası ve mobbing uygulayabilirsiniz, yakın çıralarını mı diyorlar? Sen de bir öğretmen olarak bu yaptığınla öğünüyor, böbürleniyor musun? Öğretmen iken de böyle mi düşünüyordun? 

     Üyemiz olan bir çalışana böyle bir haksızlık yapılmasına asla müsaade etmeyiz. Bizim üyemiz “kimsesiz” değildir. Bu raporlar doğruysa, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü  bu okul müdürü hakkında derhal soruşturma açmalıdır. Şayet bu raporlar yalan ya geçersizse raporu veren doktor veya heyetle ilgili gereği yapılsın. Ama doğru ve haklıysa –ki öyle olduğunu biliyoruz- Bu belge tanımaz, yönetmelik, kanun tanımaz okul müdürüyle ilgi gerekenin yapılmasında sendika olarak ısrarcı ve takipçiyiz. Burada çalışan insanın bu şekilde mağdur edilmesi kadar rezil bir iş olamaz. Bu konuyu da eğitim çalışanlarının haklarını gasp etmeye meyilli müdürleri de takip etmeye kararlıyız.  

 

 

 

 

 

 Enver DEMİR

 TES.Şb.Bşk               

kamudan.com

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

loading...

öğretmen, eğitim, haber, meb, kamu, e okul, öğretmenler, sendika, psikoloji, sağlık, ekonomi, kamuhaber, meb haber, öğretmen haber, eğitim haberleri, öğretmen sorunları, eğitim psikolojisi, milli eğitim, kamu haber