Öğretmen Diyarı

Okul Müdürü Değerlendirme Süreci Mahkemelik Oldu!

 Bilindiği gibi, TBMM Genel Kurulu’nda 1/3/2014 tarihinde kabul edilen Milli Eğitim Temel Kanunu İle Bazı Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, 4 yıl görev süresini dolduran tüm okul yöneticilerinin görevden alınmasını öngörmekteydi. Milli Eğitim Bakanlığı’nın çıkardığı yönetici görevlendirme yönetmeliği çerçevesinde yapılan puanlama sonuçları geçtiğimiz günlerde açıklanmıştı.

 

Okul müdürlüğüne ilk alımlarda öğretmenlere bir sınav yapılır ve sınavlarda başarılı olanlar okul müdürü olarak atanır. Yeni yasayla birlikte dört yıllık zorunlu hizmet süresini dolduran öğretmenler tekrar bir değerlendirmeye tabi tutularak puanlama yapılmakta ve baraj puanı geçenler okul müdürlüğüne devam etmektedir. Sistem dışarıdan bakıldığı zaman adil ve yerinde bir oluşum gibi görünse de uygulanışında yaşanan pek çok adaletsizlik Eğitim Sen ve pek çok mağdur okul müdürünü isyan ettirmiştir. Puanlama sistemindeki adaletsizlik doğal olarak yandaş sendikanın üyesi okul müdürlerinin kayırılmasına neden olmuş, pek çok vefakar müdür, okulu için çalışan yönetici görevinden bir şekilde düşük puan verilerek uzaklaştırılmıştır. İşte Eğitim İş Sen bu yaşanan adaletsizliğe, yönetici kıyımına meydan okuyacaktır. 

 

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yıllardır planlanan bu proje gerçekleşmeye başlamıştır. Yandaş sendikaya yani Ak Parti'ye bağlı, isyan etmeyecek, okulda Ak Parti'nin propagandasını yapabilecek müdürlere yüksek puan verilerek bu koltuklar bazı yandaşlara peşkeş çekilmiştir. Her yerde olduğu gibi Milli Eğitim'de de kendisine karşı çıkan çatlak sesleri bastırmak isteyen AKP hükümeti burada da başarılı olmuştur. 

 

Önümüzdeki süreç göstermektedir ki AKP hükümeti okullarda kendisine ses çıkarmayan yöneticiler yetiştirmek istemektedir. Zaten son on yıldır iktidarda olan ve milli eğitim müdürlüklerindeki tüm şube müdürlüklerini elinde bulunduran yönetim şimdi de son kale olan okulları ele geçirmek istemektedir. Plan ise milli eğitim sistemini on yıl içinde özelleştirerek devletin eğitimdeki rolünü özel sektöre devretmektir. Artık eğitim tamamen bir ticaret haline dönüşecek, parası olan okurken parası olmayan iyi bir eğitimden mahrum kalacaktır. AKP'nin eğitimdeki gizli hedefi aslında budur. İşte Eğitim İş Sen buna izin vermeyecek ve AKP'nin milli eğitim politikasının önünde durarak eğitimde devletin rolünü koruması için çalışacaktır. Bu nedenle okul müdürü değerlendirme süreci yargıya taşınmıştır. Bağımsız mahkemelerin vereceği karar dikkate alınacaktır. Eğitim İş Sendikası olarak bu haksızlıklara, bu zülümlere meydan okuyacağız. 

 

Eğitim İş Sendikası Okul Müdürü Değerlendirme Süreci İçin Hazırlanan Dava Dilekçesini Okumak İçin TIKLAYINIZ

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim