Öğretmen Diyarı Öğretmen Diyarı

OKUL MÜDÜRÜ ATAMALARINDA YABANCI DİL ŞARTI MI ARANACAK?

"Okul müdürlerinin yabancı dil bilmeleri sağlanmalı"

Yabancı dil ögretimi yonetimi ve denetimiyle ilgili cozüm  önerileri arasında da şunlar sayıldı:

-Okul mudurleri yabancı dil ogretimiyle ilgili yontem ve teknikler konusunda egitim almalıdırlar. 

Yabancı dil ogretmenlerine okul mudurleri ya da denetmenlerce destekleyici bir yaklasımla denetim yapılmalıdır.

-Okul mudurlerinin ve denetmenlerin yabancı dil ogretimiyle ilgili donanımlı olmaları saglanmalıdır. Okul mudurleri ve denetmenlerin de yabancı dil ogrenmeleri saglanmalıdır. Hatta yabancı dil bilmek okul muduru¨ olmak icin belirlenen yeterliklerden biri haline getirilmelidir.

-Yabancı dil ogretmenlerine yo¨nelik hizmet ici egitimler artırılmalı ve ogretmenlerin katılımları cesitli yaptırımlar ve oduller aracılıgıyla saglanmalıdır.

-Yabancı dil icin seviye sınıfı olusturulmalıdır."

 

"Öğretmenler test değil mülakatla seçilmeli"

 

Yabancı dil ögˆretmenlerinin istihdam edilme bic¸imleriyle ilgili ise alan dıs¸ından yabancı dil o¨gˆretmeni olarak atanmıs¸ o¨gˆretmenlerin tespit edilip alanlarına gec¸is¸ yapmalarının sagˆlanması ya da hizmet ic¸i egˆitimin bu o¨gˆretmenlere zorunlu hale getirilmesi, yabancı dil o¨gˆretmenlerinin meslegˆe atanırken c¸oktan sec¸meli test yo¨ntemiyle degˆil, mu¨lakat, o¨rnek ders anlatımı gibi yeteneklerini ortaya koyacakları bir yo¨ntemle sec¸ilmesi gibi öneriler sıralandı.

Yabancı dil ögˆretiminde fiziksel s¸artlarla ilgili c¸o¨zu¨m önerileri arasında da yabancı dil sınıflarında sınıf mevcudunun önemine dikkat çekilerek, kalabalık okullarda sınıf mevcutlarının azalması ic¸in c¸o¨zu¨mler getirilmesi gerektiği belirtildi.

Fiziksel şartlara ilişkin getirilen diğer öneriler şöyle:

"Sınıflardaki teknolojik alt yapılar, yabancı dil o¨gˆretimi ic¸in yeterli hale getirilmelidir. Dinleme ve izleme etkinliklerini verimli bir bic¸imde yapacak teknolojik altyapı bu¨tu¨n okullara aynı standartlarda sunulmalıdır.

Teknolojik arac¸ların bakımı ic¸in de yerel yetkililer belli hizmet alımları ic¸in anlas¸malar yapmalıdır. O¨rnegˆin bir okul bo¨lgesinin teknoloji bakım onarımını yapacak aracı bir firmayla anlas¸ılabilir. Bu firmanın o¨demeleri okul bu¨tc¸esinden degˆil, yerel yo¨netimlerin bu¨tc¸esinden kars¸ılanabilir."

 

 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol