Öğretmen Diyarı

OKUL MÜDÜRÜ ATAMALARINDA YABANCI DİL ŞARTI MI ARANACAK?

"Okul müdürlerinin yabancı dil bilmeleri sağlanmalı"

Yabancı dil ögretimi yonetimi ve denetimiyle ilgili cozüm  önerileri arasında da şunlar sayıldı:

-Okul mudurleri yabancı dil ogretimiyle ilgili yontem ve teknikler konusunda egitim almalıdırlar. 

Yabancı dil ogretmenlerine okul mudurleri ya da denetmenlerce destekleyici bir yaklasımla denetim yapılmalıdır.

-Okul mudurlerinin ve denetmenlerin yabancı dil ogretimiyle ilgili donanımlı olmaları saglanmalıdır. Okul mudurleri ve denetmenlerin de yabancı dil ogrenmeleri saglanmalıdır. Hatta yabancı dil bilmek okul muduru¨ olmak icin belirlenen yeterliklerden biri haline getirilmelidir.

-Yabancı dil ogretmenlerine yo¨nelik hizmet ici egitimler artırılmalı ve ogretmenlerin katılımları cesitli yaptırımlar ve oduller aracılıgıyla saglanmalıdır.

-Yabancı dil icin seviye sınıfı olusturulmalıdır."

 

"Öğretmenler test değil mülakatla seçilmeli"

 

Yabancı dil ögˆretmenlerinin istihdam edilme bic¸imleriyle ilgili ise alan dıs¸ından yabancı dil o¨gˆretmeni olarak atanmıs¸ o¨gˆretmenlerin tespit edilip alanlarına gec¸is¸ yapmalarının sagˆlanması ya da hizmet ic¸i egˆitimin bu o¨gˆretmenlere zorunlu hale getirilmesi, yabancı dil o¨gˆretmenlerinin meslegˆe atanırken c¸oktan sec¸meli test yo¨ntemiyle degˆil, mu¨lakat, o¨rnek ders anlatımı gibi yeteneklerini ortaya koyacakları bir yo¨ntemle sec¸ilmesi gibi öneriler sıralandı.

Yabancı dil ögˆretiminde fiziksel s¸artlarla ilgili c¸o¨zu¨m önerileri arasında da yabancı dil sınıflarında sınıf mevcudunun önemine dikkat çekilerek, kalabalık okullarda sınıf mevcutlarının azalması ic¸in c¸o¨zu¨mler getirilmesi gerektiği belirtildi.

Fiziksel şartlara ilişkin getirilen diğer öneriler şöyle:

"Sınıflardaki teknolojik alt yapılar, yabancı dil o¨gˆretimi ic¸in yeterli hale getirilmelidir. Dinleme ve izleme etkinliklerini verimli bir bic¸imde yapacak teknolojik altyapı bu¨tu¨n okullara aynı standartlarda sunulmalıdır.

Teknolojik arac¸ların bakımı ic¸in de yerel yetkililer belli hizmet alımları ic¸in anlas¸malar yapmalıdır. O¨rnegˆin bir okul bo¨lgesinin teknoloji bakım onarımını yapacak aracı bir firmayla anlas¸ılabilir. Bu firmanın o¨demeleri okul bu¨tc¸esinden degˆil, yerel yo¨netimlerin bu¨tc¸esinden kars¸ılanabilir."

 

 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol