Öğretmen Diyarı

Okul Müdürlerinin Göreve İadelerinde, İlginç Detay!
 2014 Yılı Eylül Ayı içerisinde yaklaşık 8 bin okul müdürü, ilçe milli eğitim müdürleri, şube müdürleri, okul aile birlikleri, öğretmenler ve öğrenciler tarafından yapılan değerlendirmeler neticesinde baraj puan olarak belirlenen 75 puanın altında not verilerek görevinden alındı.

Okul müdürlerinin çok büyük bir kısmının Türk Eğitim Sen üyesi olması, geri kalan kısmının da ağırlıklı olarak Eğitim Sen ve Eğitim İş sendikalarının üyeleri olmaları dikkatlerden kaçmazken çok az sayıda Eğitim Bir Sen üyesinin görevine son verilmesi hükumete yakın olarak görülen EBS'nin kayırıldığı ve hatta kadrolaşmak amacı ile bu değerlendirmelerin yapılarak görevden alınan okul müdürlerinin yerine çoğunluğu Eğitim Bir Sen üyesi müdürlerin alındığı iddiaları eğitim camiasını iyiden iyiye rahatsız etmişti.

100 tam puan üzerinden yapılan değerlendirmeler incelendiğinde ilçe müdürleri ve şube müdürlerinin verdikleri puanların belirleyici olduğu, 100 puanın 60-70 puanının bu müdürler tarafından verildiği görüldü. Tam da puanlamalardan çok kısa bir süre önce Milli Eğitim Bakanlığı ilçe müdürleri ve şube müdürlerinin çoğunun yerini değiştirdi. Yeni müdürler isimlerini bile bilmediği, yüzünü bile görmedikleri okul müdürlerine puan verdiler. 

Ancak puanlamaların gizli yapılacağını, kimsenin bu puanlamaları göremeyeceğini düşünen şube ve ilçe müdürlerinin değerlendirmelerinin detayları ortaya çıkınca puanlamaları görenler gözlerine inanamadı. Bilgisayar öğretmenine bilgisayar kullanabilir mi maddesinden sıfır puan verenlerden yüksek lisans yapmış müdürlere kendini geliştirir mi kısmına sıfır verenlere kadar inanılmaz puanlamalar görevden alınan müdürleri adeta çileden çıkardı. 

Puanlamalarda dikkat çeken husus ise sürekli birlikte çalışan öğretmenlerin, öğrencilerin ve okul aile birliği başkanları ve yardımcılarının büyük çoğunluğunun bu müdürlere tam puan vermeleriydi. Hal böyle olunca da bir haksızlığın olduğu ayan beyan ortada duran durumdan haksızlığa uğradığına inanan müdürler durumu mahkemeye götürdü.

İdare mahkemeleri neredeyse dosyaların tamamında okul müdürlerini haklı buldu. Yapılan değerlendirmelerin hukuka aykırı olduğuna hükmetti. Yürütmenin Durdurulması kararı verdi. Bu her ne kadar hukuken göreve iade kararı anlamına gelse de bakanlık bu kararları etkisizleştirecek yönetmeliklerle müdürlerin göreve iade kararlarını uygulamadı.

Mahkeme süreçleri böyle devam etti. 1 dava kazananlar, 2 dava kazananlar, 3 dava kazananlar derken çok sayıda müdür adaletten ümidini keserek mahkemeye yeniden gitmedi. Tabi mahkeme de paralı. Artık ekonomik zorluklar da baş gösterince iyiden iyiye işi allaha havale ettiler. Ancak bazı müdürler hukukta ısrar etti ve mahkemelerini sürekli açarak hak aramayı bırakmadı. Bu mahkeme kararları neticesinde bazı müdürler göreve iade edildi. 

Bu süreçte merkezi okullardaki görevlerindenden alınan muhalif sendika üyesi okul müdürleri çok tercih edilmeyen kıyıda köşedeki okullara atandılar. Bu teklifleri kabul etmeyen çok sayıda müdür olurken bazı müdürler de çeşitli gerekçelerle yeni okullarında müdürlüklerine başladılar.

Ancak göreve iadelerde öyle bir detay var ki neler oluyor dememek elde değil.

Mahkeme kararı ile görevine iade edilen okul müdürlerinin neredeyse tamamının Eğitim Bir Sen üyesi olmayan okul müdürlerinin yeerine atanmaları bu işte bir gariplik var dedirtti. Şöyle ki;

Mahkeme göreve iade kararı verdiğinde eğer o müdürün koltuğunda oturan kişi EBS üyesi ise iadeler ya yapılmadı ya da kadro dolu denerek başka bir okula yapıldı. Ancak şayet görevde olan müdür TES, Eğitim İş ya da Eğitim Sen üyesi ise mevcut müdür görevden alınarak mahkeme kararı gereği mahkemeyi kazanan müdür görev yerine döndü.

Bu süreçte en dkkat çeken husus ise hukuk mücadeles, veren sendika üyelerinin birbirinin yerine atanmaları oldu. Bu sendika içi kırgınlıklara bile sebep oldu. Örneğin Kocaeli Körfez Nenehatun İlkokulu Müdürü Veli Köklüağaç görevden alınmış, mahkemeyi kazanmış ve hatta bölge idare mahkemesinde olan dosyası nedeni ile okulu müdürlük atamalarına kapatılmıştı. Tam da göreve iade bekleerken kendi okuluna kendi sendikasının üyesi atandı. Hem de mahkeme kararı ile. Yani kendi dava arkadaşı. 

Taktik ne kadar tutar bilmiyorum ancak bu uygulama hukuka inananların kalbini fena halde rencide ediyor....

Cevat Artun 

Kaynak:
www.ogretmenlersitesi.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim