Öğretmen Diyarı

Okul Müdürlerine Tehdit: Davaları Geri Çekin, Yoksa!

Geçtiğimiz aylarda bir çok okul müdürü bir sınava tabi tutulup, 75 puan altı verilerek görevden alınmıştı. Görevden alınan okul müdürler mahkemeye başvurdu ve gelen mahkeme sonuçlarının bir çoğu müdürler hakkında göreve iade kararı verdi.


Mahkemenin verdiği iade kararlarının ardından ilgili il veya ilçe milli eğitim müdürlükleri okul müdürlerini yeniden puanlamaya tabi tuttu. Ancak il milli eğitim müdürlükleri bu durumda ciddi bir açmaza girdiler. Çünkü iddialara göre il milli eğitim müdürlüklerinin bir çoğu puanlama yaparken birkaç kere yüzünü gördüğü okul müdürünü iktidara yakın olmamasından dolayı görevden aldılar. Ve bu okullara çoğunluğu iktidara yakınlığıyla bilinen Eğitim Bir Sen üyesi müdürleri atadılar.


Bu konuda sorunların yaşandığı illerden bir tanesi de Adana. Adana'daki mahkemeye başvuran okul müdürlerini kendi okullarında başlatmak istemeyen Milli Eğitim Müdürü Turan Akpınar, görevine iade edilen yaklaşık 50 kişiyle toplantı yaptı. Müdürleri üstü kapalı tehdit eden Akpınar'ın, “Siz zaten müdür oldunuz, bu saatten sonra bizimle çalışmak istiyorsanız, daha önce 75 puanla görevden aldığımız için açtığınız davalardan çekilmeniz lazım.” dediği öğrenildi.


Türk Eğitim Sen Adana 1 No'lu Şube Sekreteri Durdu Mehmet Girgeç, yaşananları şöyle anlattı: “Bu insanlar görevden alındıkları için mahkemelere başvurmuştu. Mahkemeler de görevden alındıkları okula müdür olarak iade etti. Milli Eğitim Müdürlüğü, o okullara hükümete yandaş Sendika üyelerini atadığı için şimdi göreve iade edilen müdürleri kendi okullarında başlatmıyor. Halbuki mahkeme kararına uymak zorunda. Milli Eğitim Müdürü Turan Akpınar, dava ile dönen müdürlerden kazandıkları davadan vazgeçmesini istiyor. Bu ne hakkaniyete ne adalete ne de hukuka sığar.”


Toplantıda bazı müdürlerin Milli Eğitim Müdürü Akpınar'a tepki gösterip, “Benim için müdürlük önemli değil, şerefim ve onurum önemli, bu davadan vazgeçmeyeceğim!” dediğini ifade eden Girgeç, şunları söyledi: “Mahkeme kararlarının uygulanmadığı, adalet kavramının önemsenmediği bu dönemde o davalar ne gidiş ne de dönüş içindir. O davalarda; Hz. Ömer adaleti var, okul müdürlerimizin dimdik duruşlarının üzelerine sinmiş kokusu var. Yıllarını idareciliğe vermiş; hayatlarının romanlarını okullarında yazmış, liyakatli ve kariyerli insanların ahlâksız teklifler karşısında dik duruş sergilemesi var.”

 

Kaynak: www.sendikahaberleri.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim