Öğretmen Diyarı

Okul müdürleri, puanlarını öğrenebilir mi?

MEB, geçen haftalarda yaptığı değerlendirmeyle 7 binin üstünde okul müdürünü başarısız bulmuştu.

Bilindiği üzere okul paydaşlarının puanı 40, MEB'in atadığı bürokratların verdiği puan ise 60'tı.

Başarısız bulunan (75 ve altı puan alan) okul yöneticileri, okul paydaşları ile Bakanlık bürokratlarının verdiği puanları ayrı ayrı görmek istemektedir. Ancak, MEB sadece toplu son puanları vermektedir.

4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanununa göre, bu bilginin gizlenmesi mümkün değildir. MEB şuan için "ayrı bir kurumsal çalışma yapılması ihtiyacı var" gerekçesiyle bu bilgileri gizliyor.

Bilgi edinme yöntemiyle bu bilgiyi talep edenler, olumsuz cevap almaları halinde 15 gün içinde Başbakanlıktaki Bilgi Edinme Değerlendirme Kuruluna (başvurusu, kurumun cevabı ve itiraz dilekçesi olmak üzere 3 evrakla) başvurmalıdır. Kanunda bir istisna olmadığı için BEDK, MEB aleyhine karar verecektir.

4982 sayılı Kanunun, itiraz sürecine ilişkin maddesi şu şekildedir:

"Madde 13 - Bilgi edinme istemi reddedilen başvuru sahibi, yargı yoluna başvurmadan önce kararın tebliğinden itibaren onbeş gün içinde Kurula itiraz edebilir. Kurul, bu konudaki kararını otuz iş günü içinde verir. Kurum ve kuruluşlar, Kurulun istediği her türlü bilgi veya belgeyi onbeş iş günü içinde vermekle yükümlüdürler.
Kurula itiraz, başvuru sahibinin idari yargıya başvurma süresini durdurur."

Bilgi Edinme Değerlendirme Kurulunun web sayfası için tıklayınız.

\"Memurlar.Net

kaynak:. "www.memurlar.net"

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol